Raport Białoruś

Aleś Bialacki upomniany za kromkę chleba

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 21:58
Białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki napisał w liście, że zapewne po raz kolejny będzie poddany karze w kolonii karnej w Bobrujsku. - Wyniosłem kawałek chleba po kolacji - wyjaśnił. Jak dodaje, władze więzienia zarejestrowały ten "występek", co najpewniej oznacza dla niego kolejne obostrzenia.
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 roku
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Szef Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna Aleś Bialacki napisał w liście do Walancina Stefanowicza, że władze więzienia przez cały czas uznają, że "złośliwie narusza reguły regulaminu". List jest datowany na 5 sierpnia.
Aleś Bialacki poinformował, że za karę pozbawiono go paczki, a teraz pewnie czekają go kolejne kary. Był już karany m.in. za zasłanianie miejsca do spania.
Obrońcy praw człowieka twierdzą, że w Bobrujsku więźniowie zwykle zabierali ze sobą chleb z kolacji i nikomu to nie przeszkadzało, stąd w ich ocenie władze więzienia próbują za wszelką cenę stawiać zarzuty Bialackiemu, tak by poddawać go nieustającej presji.
Jak przypomina Wiasna, Bialacki dostał już trzy upomnienia, zabrano mu część widzeń z rodziną, zmniejszono rozmiar paczek żywnościowych.

Szef białoruskiego Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna został skazany na 4,5 roku kolonii karnej. Uznano go winnym niezapłacenia podatków. Bialacki nie przyznaje się do winy. Dane o kontach bankowych organizacji Wiasna, na których gromadzono pieniądze dla represjonowanych na Białorusi, przekazały Białorusi prokuratura Polski i resort obrony Litwy – poniewczasie uznając, że zawinili urzędnicy, którzy nie sprawdzili kim jest Aleś Bialacki i nie ustaliły prawdziwych intencji białoruskiego wymiaru sprawiedliwości, wykorzystywanego bardzo często do celów politycznych.

Skazanie Bialackiego potępiły kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone i międzynarodowe organizacje praw człowieka. Jego wyrok uznano za motywowany politycznie. Międzynarodowa społeczność żąda od władz Białorusi uwolnienia Alesia Bialackiego i innych więźniów sumienia.

Aleś
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 roku/ fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Wiasna/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Co myśli Łukaszenka o Alesiu Bialackim?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 19:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki karany w więzieniu "za złe sprawowanie”

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 19:00
Znany białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki jest poddawany karom za rzekome wykroczenia w kolonii karnej numer 2 w Bobrujsku. Działacze praw człowieka piszą, że sankcje dyscyplinarne mają sprawić, by Bialackiego nie objęła lipcowa amnestia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwiazda Eurowizji spotkała się z żoną Alesia Bialackiego

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 18:43
Szwedzka wokalista Loreen, która zwyciężyła tegoroczny festiwal Eurowizji, rozmawiała w ambasadzie Szwecji z Natalią Pinczuk, żoną Alesia Bialackiego i z innymi niezależnymi bialoruskimi działaczami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Petycja do Łukaszenki w obronie Alesia Bialackiego

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 14:00
Apel w sprawie Alesia Bialackiego przekazali administracji prezydenta białoruscy obrońcy praw człowieka. Domagają się uwolnienia Bialackiego i innych więźniów sumienia.
rozwiń zwiń