Raport Białoruś

Łukaszenka zabiega o powrót Gruzji do WNP

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 13:33
Nie powinniśmy utracić Gruzji - oświadczył Aleksander Łukaszenka .Dodał, że będzie osobiście starał się o powrót Gruzji do Wspólnoty NIepodległych Państw, jeśli szczyt WNP odbędzie się w Mińsku w 2013 roku.
Audio
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka zamierza zabiegać o powrót Gruzji do Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

Jego wypowiedź na ten temat dla stacji telewizyjnej Mir zacytowała w czwartek państwowa agencja BiełTA.  - Sądzę, że w przyszłym roku szczyt WNP zbierze się najprawdopodobniej w Mińsku. Dlatego będę na wszelkie sposoby starać się o powrót Gruzji do WNP, to będzie moja funkcja, jeśli szczyt odbędzie się w Mińsku - oznajmił Łukaszenka.

- Dla gruzińskich polityków nie jest to duże obciążenie. Jestem przekonany, że gdyby wygrała partia (obecnego prezydenta) Micheila Saakaszwilego, byłby on członkiem Wspólnoty Niepodległych Państw w przyszłym roku. W tym kierunku Białoruś będzie działać. Nie powinniśmy utracić Gruzji - powiedział Łukaszenka.

Wstępne niepełne rezultaty poniedziałkowych wyborów parlamentarnych w Gruzji wskazują, że wygrała je opozycyjna koalicja Gruzińskie Marzenie kierowana przez miliardera Bidzinę Iwaniszwilego, który deklaruje, że jednym z jego głównych celów jest naprawa stosunków z Rosją.

Moskwa i Tbilisi nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od czasu kilkudniowej wojny o Osetię Południową w sierpniu 2008 roku. Po wojnie Rosja uznała niepodległość tej zbuntowanej prowincji Gruzji i drugiego jej separatystycznego regionu - Abchazji. Kreml odmawia jakichkolwiek kontaktów z Saakaszwilim, którego obarcza odpowiedzialnością za sprowokowanie tamtego konfliktu i uważa za zbrodniarza wojennego.

Wspólnota Niepodległych Państw miała złagodzić skutki rozpadu ZSRR, promując współpracę w sferze handlu, bezpieczeństwa i podróżowania na obszarze poradzieckim. Należy do niej obecnie 11 państw: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukraina i Uzbekistan

Gruzja dołączyła do tej organizacji jako ostatni kraj, w 1993 roku, ale ogłosiła wystąpienie w 2008 roku, po wojnie z Rosją o Osetię Południową.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Prezydent Gruzji Saakaszwili przyznaje: przegraliśmy wybory

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 12:54
Micheil Saakaszwili w orędziu telewizyjnym przyznał się do porażki swojego ugrupowania Zjednoczonego Ruchu Narodowego i zapowiedział, że przechodzi ono do opozycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Iwaniszwili wydał miliony na konsultacje w USA"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 11:48
"Izwiestia" donosi, że szef zwycięskiego bloku wydał za oceanem ogromne sumy na promocję. Z kolei "Kommiersant" przewiduje, że nowym władzom Gruzji nie będzie łatwo uregulować stosunków z Rosją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iwaniszwili: konieczna poprawa relacji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 13:20
Bidzina Iwaniszwili, lider Gruzińskiego Marzenia deklaruje wiarę w poprawę stosunków z Rosją, przy jednoczesnym otwarciu Gruzji na Zachód.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siedem partii w nowym gruzińskim parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 10:25
Mandatami podzielą się: zwycięska koalicja Gruzińskie marzenie miliardera Bidziny Iwaniszwilego i ugrupowanie prezydenta Micheila Saakaszwilego Zjednoczony Front Narodowy.
rozwiń zwiń