Raport Białoruś

Władze Mińska wysiedlają protestancką wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 22:30
Białoruska wspólnota protestancka "Nowe Życie" z Mińska znów walczy o zachowanie swojej świątyni. Przy poprzedniej próbie jej wysiedlenia, pomogły protesty z zagranicy.
Audio
Władze Mińska wysiedlają protestancką wspólnotę
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Zgodnie z decyzją miejscowego sądu gospodarczego, do 5 grudnia wierni mają przekazać budynek służbom komunalnym. W przeciwnym razie dojdzie do eksmisji.
Wierni zdecydowali, że przez całą dobę będą przebywać w świątyni i modlić się. - Z nami jest Bóg i jestem przekonany, że obroni nas i tym razem - mówi Siarhiej Łukanin, adwokat wspólnoty "Nowe Życie", liczącej około tysiąca wiernych. Organizacja 10 lat temu kupiła zrujnowaną oborę od podstołecznego kołchozu i po remoncie przystosowała ją do potrzeb religijnych. Gdy kilkanaście miesięcy później teren ten włączono w skład administracyjny Mińska, władze stolicy nie zgodziły się, by w tym budynku odbywały się spotkania religijne. W 2006 roku w proteście przeciw tej decyzji wierni przeprowadzali głodówkę. Wtedy w obronie wspólnoty popłynęły apele, w tym z zagranicy, co pomogło zachować istniejący stan rzeczy.
IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Kongres Mediów Katolickich w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 01:00
W Grodnie spotkali się przedstawiciele mediów katolickich na Białorusi. Kongres otworzył arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nuncjusz papieski odwiedził białoruskich opozycjonistów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 13:00
Nuncjusz apostolski na Białorusi arcybiskup Claudio Gugerotti odwiedził sześciu białoruskich opozycjonistów przebywających w więzieniach – poinformowało Radio Watykańskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patriarcha o "wspólnej przyszłości Rosji, Białorusi, Ukrainy"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 18:32
Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi wierzy, że narody Białorusi, Rosji i Ukrainy mają nie tylko wspólną przeszłość, ale również przyszłość. Patriarcha Cyryl mówił o tym w trakcie wizyty w stolicy Białorusi, Mińsku.
rozwiń zwiń