Białoruscy studenci Uład Hurynowicz i Rusłan Jasajeu wracali z Warszawy ze spotkania, poświęconego tworzeniu białoruskiej Wikipedii. Uład Hurynowicz jest studentem Europejskiego Uniwerstyetu Humanistycznego (EHU) w Wilnie, a Rusłan Jasajeu studiuje na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Ekonomicznym.
Uład Hurynowicz powiedział portalowi Polskiego Radia, że przetrzymywano ich ponad trzy godziny na granicy, a potem nie oddano komputerów ani książek. – Zabrali nam laptopy i cztery egzemplarze książki Belarus in Focus, po białorusku i po angielsku. Ja miałem trzy egzemplarze, a kolega jedną – mówi. Dodał, że według pograniczników ta książka "mogłaby obrażać polityczny i ekonomiczny interes Białorusi”. Na granicy studentów pytano, kto dał im książki, gdzie byli, co robili. W sprawie laptopów mają czekać na telefon. Wikipedyści musieli sami kupić nowe bilety na pociąg z Brześcia do Mińska. Wracali do domu późno w nocy.
Rusłan Jasajeu mówił, że przepuszczono go już przez kontrolę celną. Kiedy jednak zauważono u kolegi książki o Białorusi po angielsku i po białorusku, pogranicznicy pobiegli za nim i przyprowadzili z powrotem.
- To absurdalna sytuacja - komentuje w rozmowie z Raportem Białoruś białoruska działaczka mieszkająca w Warszawie, Irina Hubskaja, która pierwsza poinformowała na Facebooku o tym zdarzeniu. Podkreśla, że zabrano studentom komputery, które pewnie zostaną oddane najwcześniej za parę miesięcy. – Komputer to dla studenta prawa ręka. To narzędzie pracy, dostęp do świata i znajomych, narzędzie nauki. A sam fakt zatrzymania osób wracających z tego rodzaju spotkania nie jest normalny - powiedziała Irina Hubskaja. Zaznaczyła, że nad takimi wypadkami nie można przechodzić do porządku dziennego.
Studentom zabrano zbiory artykułów o Białorusi, wydane przez Biuro Informacyjne Solidarności z Białorusią, w ramach konkursu Belarus in Focus. Są to artykuły dziennikarzy z różnych krajów, tłumaczone na język angielski i białoruski. Właśnie ten zbiór artykułów uznano na białoruskiej granicy za potencjalnie „szkodliwy” dla interesów państwa.
agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl