Raport Białoruś

Polskie MSZ potępia oskarżenia za krzyż dla żołnierza Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 15:51
Białoruskie MSW oskarża polskich działaczy, w tym 82-letnią kombatantkę Armii Krajowej, w związku z ustawieniem krzyża dla dowódcy AK. – Przypomina to represje z mrocznych czasów, które powinny dawno odejść w całej Europie w przeszłość - zaznacza polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Polskie MSZ potępia oskarżenia za krzyż dla żołnierza Armii Krajowej
Foto: Związek Polaków na Białorusi (zpb.org.pl)

Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi Weronika Sebastanowicz i prezes i zasłużony działacz Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz zostali wezwani na rozprawę sądową. Chodzi o ustawienie krzyża pamięci ostatniego dowódcy polskiego podziemia niepodległościowego na Białorusi Anatola Radziwonika ps. „Olech”.
- Mniejszości narodowe mają w całej Europie, w tym w Polsce prawo do kultywowania swej tożsamości i historii. Oczekujemy także od Białorusi respektowania tego prawa – napisało biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych w komentarzu przesłanym portalowi PolskieRadio.pl.
Weronika Sebastianowicz, kombatantka Armii Krajowej, ma obecnie 82 lata. - To zadziwiające, że władza białoruska oskarża 82-letnią kobietę, chcącą uczcić pamięć swojego towarzysza broni. Próba oskarżenia prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi p. Weroniki Sebastianowicz za upamiętnienie polskiego dowódcy i rzekome zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia przypomina represje z mrocznych czasów, które powinny dawno odejść w całej Europie w przeszłość – zauważa polskie MSZ.
Jak informuje na swojej stronie Związek Polaków na Białorusi, rozprawa Weroniki Sebastianowicz  odbędzie się w Szczuczynie w środę 19 czerwca o godzinie 10.  Kiedy odbędzie się rozprawa Mieczysława Jaśkiewcza, jeszcze nie wiadomo.
Uroczystość poświęcenia krzyża władze białoruskie oceniły jako nielegalną manifestację i postawiły działaczom ZPB zarzuty, ktorych podtrzymanie przez sąd w Szczuczynie grozi pozwanym karą grzywny lub aresztu do 15 dni.

PolskieRadio.pl//MSZ/zpb.org.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Związek
Związek Polaków na Białorusi (zpb.org.pl)

Mieczysław
Mieczysław Jaśkiewicz, fot. Związek Polaków na Białorusi (zpb.org.pl)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: tuż obok grobów Armii Krajowej budują obory

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 10:53
Przy cmentarzu żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach na Białorusi buduje się kołchozowe obory – pisze Andrzej Poczobut, dziennikarz, działacz Związku Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ: ambasada zajmie się sprawą cmentarza Armii Krajowej w Surkontach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 08:10
Ambasada w Mińsku zasugeruje działania w sprawie cmentarza w Surkontach – poinformowało portal PolskieRadio.pl biuro prasowe MSZ. Tuż obok miejsca pochówku żołnierzy Armii Krajowej miejscowy kołchoz buduje obory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska prokuratura ostrzega. Powód: krzyż dla akowca

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 12:52
Białoruska prokuratura ostrzega inicjatorów ustawienia krzyża w pobliżu miejsca śmierci Anatola Radziwonika - ostatniego dowódcy zorganizowanego polskiego podziemia niepodległościowego na ziemi nowogródzkiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodzieńska gazeta o Armii Krajowej: "bandyci z pędem do zabijania”

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 21:00
Bandyci mający maniakalny pęd do zabijania - tak określiła "Grodzieńska prawda" żołnierzy Armii Krajowej. O tej bulwersującej sprawie pisze z Białorusi Andrzej Poczobut. Oficjalna historiografia Białorusi o żołnierzach AK pisze jako o bandytach, według stalinowskiego propagandy - przypomina dziennikarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: 82-letnia prezes stowarzyszenia AK będzie sądzona za krzyż dla żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 08:12
82-letnia prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi będzie sądzona za krzyż dla polskiego dowódcy – pisze z Grodna Andrzej Poczobut.
rozwiń zwiń