Jak informuje portal niezależnego Związku Polaków na Białorusi zpb.org.pl, z okazji rocznicy białoruski plastyk Walery Kolesinski wykonał medal jubileuszowy. Na awersie w języku białoruskim napisano „1 ІВЯНЕЦКІ ГРОШ” oraz „70 ГОД ПАЎСТАННЯ Ў ІВЯНЦЫ 2013”. Na rewersie bilonu wykonany został napis w dwóch językach, białoruskim i polskim: „AK IWIENIEC 19.06.1943”, po polsku i „AK ІВЯНЕЦ 19.06.2013”, po białorusku.
Powstanie wybuchło 19 czerwca 1943 roku. Partyzanci zdobyli Iwieniec: miasto było wolne przez 24 godziny. W odpowiedzi na to hitlerowcy kilka tygodni później przeprowadzili akcję odwetową ”Hermann” w regionie.
Portal nieuznawanego przez łukaszenkowskie władze Związku Polaków na Białorusi zaznacza, że rocznicę Powstania Iwienieckiego obchodzą nie tylko lokalni mieszkańcy, ale również Kościół katolicki na Białorusi.
W nazistowskiej karnej operacji ”Hermann”, będącej odwetem hitlerowców za powstanie, zginęli działacze polskiego podziemia, żołnierze Armii Krajowej, cywile, a także duchowni katoliccy. Dwaj z nich zostali uznani za błogosławionych za pontyfikatu Jana Pawła II – to Achilles Puchała i Herman Stępień,.
Jak informuje ZPB, 20 lipca w parafii św. Jerzego w Pierszajach odbyły się uroczystości żałobne upamiętniające 70. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionych księży franciszkanów Achillesa Puchały i Hermana Stępnia. Z kolei 21 lipca uroczystą mszę żałobną pamięci męczenników we wsi Borowikowszczyzna celebrował biskup ordynariusz diecezji pińskiej Antoni Dziemianko. W wygłoszonej homilii hierarcha katolicki zaznaczył, iż księża Achilles Puchała i Herman Stępień nie opuścili swoich parafian w krytycznej chwili. „Po to wspominamy przeszłość, aby lepiej odnajdywać i wybierać bohaterów i świadków wiary, żeby nie wyczerpał się nasz patriotyzm(...), żeby nie zatraciły się ofiarność, odwaga , zdecydowanie i przekonania ” – mówił biskup Dziemianko, dodając, że nie można dopuścić „żebyśmy zapomnieli o świadkach wiary, bohaterach, o ludziach wielkiego ducha i dobrych uczynków, o świętych i błogosławionych naszej ziemi”. Hierarcha wspomniał m.in. o tym, że 13 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze męczenników z Pierszai w grupie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.
Księża Herman i Achilles mogli się uratować, zostali jednak z parafianami. Po zamordowaniu kapłanów, hitlerowcy zostawili pozostałych zatrzymanych w Pierszajach przy życiu, wysłali ich na przymusowe roboty do Niemiec.
Organizowane przez społeczność iwieniecką szerokie obchody 70. rocznicy Powstania Iwienieckiego oraz uroczystości żałobne, upamiętniające ofiary nazistowskiej operacji „Hermann” potrwają do końca roku.
zpb.org.pl
zpb.org.pl/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś
Powstanie Warszawskie: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl
II wojna światowa: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>