Organizatorzy chcą zwrócić uwagę społeczeństwa białoruskiego na kwestię orzekania i stosowania kary śmierci. Białoruś jest bowiem jedynym państwem w Europie, gdzie jest ona wykonywana.
W ramach Tygodnia Przeciwko Karze Śmierci odbędą się dyskusje wśród młodzieży i studentów, będą też kolportowane materiały o karze śmierci.
Koncert rockowy
Wieczorem w sobotę ma być transmitowany w internecie koncert pod nazwą ”Ostatni świt”. To specjalny projekt muzyczny znanych białoruskich niezależnych muzyków poświęcony temu problemowi. Będzie można zobaczyć znanych artystów białoruskich, w tym Lawona Wolskiego, Alaksandra Pamidoraua czy barda Źmiciera Wajciuszkiewicza. Koncertu będzie można posłuchać m.in. na portalu Radia Swaboda (Svaboda.org), "Wiasny" (spring96.org) czy niezależnego tygodnika "Nasza Niwa" (nn.by).
- Uznaliśmy, że projekt przeciwko karze śmierci powinien być w 100 proc. żywy, pod względem wykonania, emocji i sposobu podejścia - oświadczył koordynator koncertu Siarhiej Budkin. ”Każdy moment życia, nawet niedoskonały, ma swój sens: uczynić nas lepszymi, pozwolić nam coś zrozumieć. Naszym celem nie jest przekonanie, tylko stworzenie okazji do zastanowienia".
Spotkanie z rodzinami skazanych na karę śmierci
Kulminacją akcji ma być konferencja prasową 10 października w Światowym Dniu Walki z Karą Śmierci, w której mają wziąć udział rodziny i bliscy ludzi skazanych na najwyższy wymiar kary.
W ramach akcji zaplanowano też uruchomienie portalu internetowego poświęconego karze śmierci, gdzie będą publikowane informacje, wywiady, teksty analityczne, a także materiały fotograficzne i wideo, w tym wypowiedzi osób, które podpisały petycję przeciwko karze śmierci.
W różnych miastach kraju odbędą się dyskusje dla młodzieży na temat kary śmierci i będą rozpowszechniane materiały dotyczące tego problemu.
Akcja, zorganizowana przez Centrum Praw Człowieka Wiasna, potrwa do przyszłego czwartku.
Kara śmierci na Białorusi
W połowie czerwca poinformowano o trzecim już wyroku śmierci na Białorusi w tym roku. Sąd orzekł taką karę wobec 25-letniego mężczyzny, którego uznał za winnego zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Nieco wcześniej sąd w Grodnie orzekł karę śmierci wobec 23-letniego mężczyzny za podwójne morderstwo - swej żony i jej domniemanego kochanka, a pod koniec kwietnia skazano na śmierć osadzonego, który zabił współwięźnia.
Nie ma dostępu do oficjalnych statystyk białoruskich dotyczących kary śmierci, gdyż w dalszym ciągu są one klasyfikowane jako tajemnica państwowa.
W czerwcu przeciwko karze śmierci wystąpił zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita miński i słucki Filaret, uznając ją za grzech zabójstwa.
Przedstawiciele białoruskich władz zwracają uwagę, że w referendum w 1996 roku większość Białorusinów opowiedziała się przeciwko zniesieniu kary śmierci.
IAR/PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś