Raport Białoruś

Wrócił pociąg do Grodna na Białorusi. Kursuje z Warszawy i Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 01:00
Białoruskie Grodno od 4 września otrzymało połączenie kolejowe z Warszawą i Krakowem. Dotychczas polskie pociągi międzynarodowe jeździły na Białoruś tylko do Brześcia i Mińska.
Audio
  • Wraca pociąg z Polski do Grodna. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Grodno
GrodnoFoto: Wikimedia Foundation/CC BY-SA 3.0/

Pasażerów będzie woził pociąg złożony z polskich wagonów. Białoruska kolej poinformowała, że celem realizacji tego projektu ma być zwiększenie konkurencyjności, wyjście naprzeciw oczekiwaniom podróżnych i rozwój turystyki.

Uruchomienie pociągów z Grodna do Warszawy i Krakowa oprócz rozwoju turystyki czy umożliwienia zrobienia zakupów odegra też inną ważną rolę. Grodzieńszczyzna to region gdzie najliczniej mieszka polska mniejszość na Białorusi. Tym samym kolej ułatwi miejscowym Polakom łączność z krajem.

Przez Białystok

Z Białegostoku pociąg odjeżdża codziennie o 10:36. Podróż z Białegostoku do Grodna trwa blisko dwie i pół godziny.

Sporą atrakcją dla turystów ma być również ruch bezwizowy na Białoruś. Aleksander Łukaszenka podpisał dekret w tej sprawie – na pięć dni okolice kanału Augustowskiego i wybrane miejscowości, wskazane w dokumencie, będzie można odwiedzać bez wiz. Szczegóły tego rozwiązania nie są jeszcze znane. Bardzo prawdopodobne, że wprowadzone będą swego rodzaju przepustki, tak jak ma to miejsce w przypadku Puszczy Białowieskiej. W Białowieży można przekroczyć granicę z odpowiednimi dokumentami i na 72 godziny.

PAP/IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś bez wiz na pięciodniowe wizyty dla podróżujących samolotem?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 06:40
Białoruś rozpatruje pomysł zniesienia wiz na krótkie wizyty dla obywateli 80 krajów. Miałoby to dotyczyć pięciodniowych wizyt, turyści musieliby podróżować liniami lotniczymi. Ma to służyć rozwojowi turystyki.
rozwiń zwiń