Wcześniej w Augustowie marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński i gubernator obwodu grodzieńskiego Władimir Krawcow podpisali umowę o współpracy.
Marszałek Leszczyński powiedział na piątkowej konferencji prasowej, że umowa aktualizuje dotychczasową współpracę i określa drogę na przyszłość w różnych dziedzinach, takich jak np. turystyka, kultura, gospodarka, współpraca przygraniczna, rozwój przejść granicznych. Według niego nowe możliwości ruchu turystycznego na Kanale Augustowskim świadczą o tym, że wieloletnia współpraca daje efekty. Jak zaznaczył, współpraca ta będzie się dalej rozwijać z udziałem samorządu województwa i polskiego rządu. Są m.in. rozmowy na temat utworzenia nowych tego typu przejść m.in. w Lipszczanach dla pieszych, rowerzystów i aut do 3,5 tony.
Gubernator Krawcow zauważył, że w ostatnich latach ta współpraca rozwija się bardzo aktywnie w wielu kierunkach. "Dzisiaj zrobiliśmy jeszcze jeden krok, w sensie prawnym, udokumentowaliśmy nasze porozumienie, umocniliśmy nasze wszystkie kierunki współpracy" - mówił.
Przejście sezonowe w Rudawce
Bez wizy na terenie białoruskiego parku "Kanał Augustowski" (m.in. także w Grodnie) można przebywać do pięciu dni (szczegółowe zasady na www.grodnovisafree.by). Taką możliwość daje wprowadzony jesienią 2016 r. przez Aleksandra Łukaszenkę dekret, ale ponieważ przejście w Rudawce jest przejściem sezonowym, turystycznym (czynne od maja do końca września), praktycznie dopiero od tego sezonu można tam korzystać z nowych możliwości przekraczania granicy. W tym roku odprawy w Rudawce odbywają się od 28 kwietnia do 1 października od 7.00 do 19.00.
By promować markę turystyczną Kanału Augustowskiego i możliwość ruchu bezwizowego na Białoruś, przez całą majówkę, do 3 maja zarówno po polskiej jak i po białoruskiej stronie Kanału Augustowskiego przygotowano różne imprezy dla turystów. Na razie turystom nie sprzyja deszczowa i chłodna pogoda.
W sobotę w Studzienicznej zaplanowano Jarmark Produktów Lokalnych ze stoiskami edukacyjnymi nadleśnictw Puszczy Augustowskiej, szlaku rowerowego Green Velo czy lokalnych organizacji turystycznych. 1 maja w Augustowie będzie zlot food trucków, piknik bractwa bartnego, 2 maja piknik kajakowy.
Jak poinformował PAP przedstawiciel departamentu sportu i turystyki władz obwodu grodzieńskiego, centrum wydarzeń po stronie białoruskiej będzie teren bezpośrednio przylegający do śluzy Dąbrówka (to druga z trzech śluz na Kanale Augustowskim na terenie Białorusi).
Pierwszego dnia odbędzie się tam festiwal kuchni białoruskiej „Piknik po białorusku” połączony z warsztatami kulinarnymi. W weekend będzie też można zwiedzać białoruską część kanału i śluzy – Wołkuszek, Dąbrówkę i Niemnowo. Przed rozpoczęciem sezonu władze regionu przygotowały oznakowany szlak rowerowy, który biegnie po obu stronach kanału od przejścia Lesnaja-Rudawka do śluzy w Niemnowie i umożliwia nie tylko podziwianie przyrody, ale także odwiedzenie ciekawych miejsc na trasie.
To m.in. otwarte w ubiegłym roku Muzeum Kanału Augustowskiego, które mieści się w dawnym domku strażnika wodnego. Przy śluzie Wołkuszek znajduje się odrestaurowany i uruchomiony niedawno dwustuletni zegar słoneczny, który – jak poinformowały białoruskie media – został odnaleziony w czasie rekonstrukcji kanału.
W latach 2004-2006 Białorusini odnowili swoją część tego szlaku wodnego i wszystkie trzy śluzy. Wcześniej, przez kilkadziesiąt lat kanał nie był używany. Na prawym brzegu Kanału Augustowskiego zachowały się betonowe bunkry, które stanowiły część umocnień radzieckich powstałych na zajętych przez ZSRR polskich terenach i były używane w czasie walk z Niemcami w 1941 r.
Organizatorzy informują również, że nad Kanałem Augustowskim po białoruskiej można będzie wypożyczyć sprzęt sportowy, rowery i kajaki. Śluza Dąbrówka jest oddalona od Grodna o ok. 30 km. Jak zapewnił przedstawiciel lokalnych władz, również w Grodnie na gości będzie czekać szereg atrakcji, m.in. jarmark i wystawy.
Bez wiz na Białoruś w celach turystycznych można również się dostać (spełniając określone warunki) przez duże drogowe przejście w Kuźnicy oraz turystyczne przejście piesze w Puszczy Białowieskiej Białowieża-Piererow.
Ruch bezwizowy na Kanale Augustowskim i do Grodna
Zgodnie z punktem 4 Dekretu Prezydenta Republiki Białorusi z dnia 23 sierpnia 2016 r. Nr 318 O wprowadzeniu bezwizowego trybu wjazdu i wyjazdu obywateli państw obcych, od 26 października 2016 r. możliwy jest wjazd w strefę Kanału Augustowskiego oraz do Grodna w ramach odwiedzania specjalnego parku turystyczno-rekreacyjnego „Kanał Augustowski” przy bezwizowym trybie wjazdu do Republiki Białorusi.
Bezwizowy wjazd na okres 5 dni może się odbywać przez przejścia graniczne z Polską: Lesnaja (Rudawka), Bruzgi (Kuźnica Białostocka), z Republiką Litewską: przez przejścia graniczne Prywałka (Szandubra), Prywałka (Rajgardas).
Aby wjechać w rejon Kanału Augustowskiego należy posiadać ważny paszport oraz specjalne zezwolenie na prawo do przebywania w strefie bezwizowej. Dokument będzie wydawany przez białoruskie firmy turystyczne działające na terytorium Grodna i Parku „Kanał Augustowski”. Zamówienia na wycieczki można składać drogą elektroniczną.
W przypadku konieczności przedłużenia pobytu na Białorusi należy zgłosić się do najbliższego Wydziału Spraw Wewnętrznych w celu wyrobienia wizy. Przekroczenie terminu pobytu będzie podlegać karze administracyjnej.
Dodatkowe informacje pod adresem: https:\/\/grodnovisafree.by/index.php?lang=pl .
Ruch bezwizowy w Porcie Lotniczym Mińsk
Zgodnie z dekretem Prezydenta Białorusi nr 8 „O ustanowieniu bezwizowego wjazdu i wyjazdu cudzoziemców” od 12 lutego 2017 r. obywatele 80 krajów, w tym Polski, którzy przekraczają przejście graniczne „Port Lotniczy Mińsk”, mogą przebywać na terenie Białorusi bez wizy przez 5 dni. Nowe przepisy nie obejmują posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych.
Do okresu 5-dniowego wlicza się dzień przylotu, jak i dzień wylotu z Mińska. Liczba wjazdów nie jest ograniczona, jednak pobyt obywateli polskich na terytorium Białorusi nie może przekraczać 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Przy tym liczby dni pobytu w ruchu bezwizowym oraz na podstawie wizy sumują się.
Aby skorzystać z trybu bezwizowego, należy posiadać ważny paszport , gotówkę (na każdy dzień pobytu sumę w walucie obcej lub rublach białoruskich, równoważną – ok 25 euro) oraz ważne na terenie Białorusi ubezpieczenie medyczne na kwotę nie mniej niż 10 tys. euro.
Ruch bezwizowy nie ma zastosowania wobec osób przybywających na Białoruś samolotami rejsowymi z Rosji, a także zamierzającym lecieć na jedno z lotnisk w Rosji (rejsy te traktowane są jako rejsy wewnętrzne). Przekroczenie 5-dniowego terminu pobytu bez wizy będzie zagrożone sankcjami karnymi, w tym deportacją i grzywną o równowartości 550 euro.
Ruch bezwizowy do Puszczy Białowieskiej.
Zgodnie z Postanowieniem Rady Ministrów RB nr 414 z dnia 15 maja 2015 r. wprowadzony został ruch bezwizowy wobec obywateli państw obcych odwiedzających Park Narodowy Puszcza Białowieska.
Turyści planujący zwiedzanie białoruskiej części Puszczy Białowieskiej bez wiz są zobowiązani do skorzystania z przejścia granicznego Białowieża – Piererow, przystosowanego do obsługi zarówno ruchu pieszego, jak i rowerowego.
Zasady przebywania cudzoziemców na terenie Parku Narodowego Puszcza Białowieska:
• Cudzoziemcy będą mogli przebywać na terenie Parku w celach turystycznych do trzech dni na podstawie ważnego paszportu (lub innego dokumentu równoważnego) oraz dokumentu uprawniającego cudzoziemca do zwiedzania Parku Narodowego (wzór dokumentu będzie można znaleźć na stronie internetowej Parku);
• Możliwe będzie nabycie dokumentu uprawniającego do zwiedzania Parku w trybie grupowym (za pośrednictwem zagranicznej firmy turystycznej) lub indywidualnym (w trybie rezerwacji on-line, po uprzednim opłaceniu);
• W przypadku utraty dokumentu uprawniającego do zwiedzania Parku możliwe będzie uzyskanie jego duplikatu od przedstawicieli administracji Parku.
Szczegółowe informacje dot. zwiedzania Parku Narodowego Puszcza Białowieska przez obywateli państw obcych można znaleźć na stronie Białowieskiego Parku Narodowego: https:\/\/bpn.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2019&Itemid=280.
PAP/msz.gov.pl / agkm