Raport Białoruś

Mińsk: władze upamiętniły rocznicę Chatynia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 17:00
Pod Mińskiem upamiętniono 70. rocznicę tragedii białoruskiej wsi Chatyń. Za czasów ZSRR władze wybrały tę wieś jako symbol represji hitlerowskich, ze względu na podobieństwo do nazwy "Katyń".
Audio
  • Uroczystości w Chatyniu: relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Pomnik w Chatyniu
Pomnik w ChatyniuFoto: Wikipedia/CC/Acca1983

22 marca 1943 roku cała wieś Chatyń wraz z mieszkańcami została spalona przez hitlerowców wspieranych przez nazistowskich kolaborantów z krajów okupowanych. Kompleks cmentarny Chatyń upamiętnia również inne ofiary II wojny światowej. Na Białorusi hitlerowcy spalili kilka tysięcy wsi mordując ich mieszkańców.

Spaleni żywcem

Spalenie wsi miało być odwetem za zastrzelenie w jej pobliżu przez partyzantów kilku niemieckich żołnierzy. Obecnie w Chatyniu stoi pomnik upamiętniający 149 osób zabitych lub spalonych żywcem. Andrej Kabiakou - szef administracji prezydenta Białorusi, powiedział w trakcie uroczystości żałobnych, że „ta tragedia jest lekcją dla całej ludzkości”. W uroczystościach wzięli udział: arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - zwierzchnik białoruskich katolików oraz przedstawiciele białoruskiej Cerkwi. Na liście ofiar są nazwiska sugerujące, że wśród mieszkańców wsi byli katolicy. Wśród zabitych jest na przykład 5-osobowa rodzina Józefy Drażyńskiej.

Wybrano Chatyń - przez podobieństwo nazwy do Katynia

Historycy uważają, że wybór Chatynia jako symbolu zbrodni hitlerowskich przez władze sowieckie, spośród wielu podobnie zniszczonych miejscowości Białorusi, był spowodowany przez podobieństwo nazwy "Chatyń" do "Katyń”. Pisze o tym m.in. Norman Davies. Chodziło o dezinformację w sprawie zbrodni katyńskiej. W angielskiej transkrypcji z cyrylicy nazwy te różnią się jedną literą: "Khatyn" i "Katyn"). Rosyjski historyk Natalia Lebiediewa uważa, że chodziło o to, by powiązać zbrodnię katyńską z Niemcami.

Działający na Białorusi historyk Ihar Kuźniecou podobnie skomentował, że władze radzieckie specjalnie wybrały Chatyń jako miejsce upamiętniające wszystkie zbrodnie hitlerowskie na Białorusi, aby zrobić swoistą „zasłonę dymną” wokół zbrodni NKWD w Katyniu pod Smoleńskiem.

IAR/Wikipedia/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Wystawa o powstaniu styczniowym w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 14:20
Ponad 100 książek i rękopisów zgromadzono w Mińsku na wystawie poświęconej powstaniu styczniowemu. Ekspozycja mieści się w Centralnej Bibliotece Naukowej Białoruskiej Akademii Nauk
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski Marzec 1968 roku - na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 22:06
Wystawa zatytułowana "Marzec 1968 roku w Polsce” została otwarta w stolicy Białorusi. Ekspozycję przygotował warszawski oddział IPN przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku.
rozwiń zwiń