Minister obrony Antoni Macierewicz, przemawiając w Ursusie, nazwał robotników strajkujących w PRL-u "kontynuatorami tradycji żołnierzy wyklętych".
Jak podkreślił, to właśnie pracownicy wielkich zakładów przejęli z rąk Niezłomnych "pałeczkę walki o niepodległość", a walkę tę prowadzili poprzez "strajki, demonstracje i uparty sprzeciw wobec sowieckiej władzy". Dodał, że żądali także wolności wyznawania "świętej wiary katolickiej".
Stanisław Kowalski, wówczas 22-letni robotnik Zakładów Metalowych w Radomiu, powiedział, że udział w protestach był spontanicznym odruchem. Dziękował ludziom z KOR za realne wsparcie, które otrzymali robotnicy ciężko pobici, wyrzucani z pracy, poniżani. Jego zdaniem podczas protestów za robotnikami wstawiła się inteligencja. Dlatego Edward Gierek musiał się ugiąć - dodał. Oprócz Stanisława Kowalskiego odznaczenia otrzymali: Marek Barański, Krzysztof Łączyński, Hanna Natora-Macierewicz, ks. Piotr Jaśkiewicz, Krzysztof Gniadek, Kazimierz Staszewski, Krzysztof Wojewódka i wielu innych działaczy oraz robotników.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych. Premier Beata Szydło powiedziała, że protesty robotnicze z 1976 roku, choć brutalnie stłumione, dały nadzieję, że Polska może kiedyś odzyskać wolność i niepodległość. "Dzięki tamtym wydarzeniom dziś cieszymy się z bycia wolnym i suwerennym narodem" mówiła szefowa rządu. "Chylę głowę przed państwa odwagą, niezłomnością i miłością do Ojczyzny" - dodała, zwracając się do uczestników czerwcowych wydarzeń.
Z kolei minister obrony narodowej, współtwórca Komitetu Obrony Robotników, Antoni Macierewicz zwrócił uwagę, że protesty czerwca '76 nie były jednorazowym buntem, ale częścią procesu upominania się polskich robotników o niepodległość kraju i poszanowanie ludzkich praw. Bunt bowiem - jak przekonywał - ma charakter jednorazowy, a robotnicy systematycznie walczyli o niepodległość. Przyświecał im patriotyzm i wiara katolicka - podkreślał Antonii Macierewicz.
Po wręczeniu odznaczeń odbył się koncert "Głos Wolności".
Po południu rocznicę Czerwca'76 upamiętniono w warszawskim Ursusie. Wczoraj odbyły się uroczystości w Radomiu, a w poprzedni weekend - w Płocku.
IAR