Kardynał Macharski kierował krakowskim kościołem w latach 1979-2005. W tym roku trafił do krakowskiego szpitala w bardzo poważnym stanie. W czwartek rano ciężko chorego kardynała odwiedził podczas wizyty w Polsce papież Franciszek.
Poprzednikiem kadynała Macharskiego i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Jako pierwszy Polak, 6 stycznia 1979 roku w Rzymie otrzymał z jego rąk sakrę biskupią.
Po przejściu na emeryturę arcybiskup senior mieszkał w sanktuarium Ecce Homo Świętego Brata Alberta w Krakowie.
Archidiecezją krakowską kierował w latach 1979-2005. Od końca lat 70. do 1994 roku był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.
Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Komisji do spraw Nauki Katolickiej i Komisji do spraw Apostolstwa Świeckich. Pracował w kilku watykańskich kongregacjach - do spraw Biskupów, Duchowieństwa, Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz Wychowania Katolickiego. Miał tytuł doktora nauk teologicznych.
Po Sierpniu 1980 roku kardynał Macharski został współprzewodniczącym reaktywowanej Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. W okresie stanu wojennego zabiegał o prawa internowanych i ich rodzin. Wspierał Solidarność.
Po 1989 roku aktywnie zaangażował się w dzieła charytatywne. Kierując archidiecezją krakowską przyczynił się do wybudowania sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz założył Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Reaktywował i rozbudował Caritas, wspomagał tworzenie domów samotnej matki, rodzinnych domów dziecka, poradni psychologicznych i schronisk dla bezdomnych. Wielokrotnie apelował o pomoc dla potrzebujących.
Założył diecezjalne Radio Mariackie, potem Radio Plus. Przyczynił się do transmitowania w każdy piątek mszy dla chorych na antenie Telewizji Kraków. Jako metropolita krakowski ustanowił ponad 200 nowych parafii.
Przed przejściem na emeryturę pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Episkopatu Polski do spraw Stypendiów Naukowych i Językowych.
Kardynał Franciszek Macharski był znany z serdeczności w kontaktach z wiernymi, a także z poczucia humoru i dystansu do siebie. Wrażliwy na sprawy ludzkie, zwłaszcza biednych i chorych.
Krakowianie zapamiętali go stojącego wraz z nimi po oknem papieskim na Franciszkańskiej 3, w trudnym czasie odchodzenia Jana Pawła II.
IAR
Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.