Kunstkamera Zamku Królewskiego na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 10:00
W naszym cyklu przyszedł czas na audycję poświęconą... kunstkamerze. Okazją do tego była wizyta w Skarbcu Koronnym w Zamku Królewskim na Wawelu, w którym jedno z pomieszczeń zaaranżowane zostało właśnie na kształt gabinetu osobliwości.
Audio
  • Kunstkamera Zamku Królewskiego na Wawelu (Kunstkamera/Dwójka)
Skarbiec Koronny na Wawelu, sala nr 12
Skarbiec Koronny na Wawelu, sala nr 12Foto: Olga Jando-Dziedzic

Zgromadzone zostały tam m.in. obiekty z drogocennych kruszców, minerałów, muszli, bursztynu czy kości słoniowej, które niejednokrotnie przybierają fantazyjne formy. Jednym z najcenniejszych przedmiotów jest szachownica ofiarowana Zygmuntowi III Wazie w 1608 roku przez Hieronima Wołłowicza.

O wawelskiej kunstkammerze opowiedzieli w audycji Marta Golik-Gryglas - adiunkt w dziale złotnictwa i Dariusz Nowacki - kurator zbiorów złotnictwa.


Posłuchaj
15:02 Dwójka kunstkamera 29.09.2024.mp3 Kunstkamera Zamku Królewskiego na Wawelu (Kunstkamera/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 29.09.2024

Godz. emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Prof. Andrzej Betlej: Wawel jest miejscem wspólnym i musi być różnorodny

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 12:38
- Wszelkiego rodzaju nasze inicjatywy, czy to koncerty, czy programy edukacyjne, nie wspominając już o wystawach, są tak skonstruowane, żeby każdy mógł odnaleźć coś ciekawego, coś, co go interesuje, a tak naprawdę odnaleźć siebie na Wzgórzu Wawelskim - mówił w Dwójce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeźby, które krzyczą. Wystawa "Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2024 15:00
Wstrząsające świadectwo XX-wiecznej historii i onieśmielający przykład XVIII-wiecznego kunsztu artystycznego. Na Wawelu można oglądać wystawę "Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa". Zgromadzone na niej zostały rzeźby uratowane w latach 60. z kościoła w Horodence.
rozwiń zwiń