"Z klasyką przez Polskę": Lilianna Stawarz, Olga Pasiecznik i Grzegorz Lalek [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2024 18:30
W ramach audycji "Sala kameralna" koncert z cyklu "Z klasyką przez Polskę" w studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana wystąpili: Lilianna Stawarz, Olga Pasiecznik i Grzegorz Lalek. Zapraszamy do zapoznania się z zapisem wideo. 

Źródło: YouTube Program Drugi Polskiego Radia

- Moja młodzieńcza wielka miłość do improwizacji znalazła ujście w barokowym da capo. Czasami potrafię stworzyć takie da capo, które trochę wykracza poza styl barokowy, jest jednocześnie współczesne, czasami nawet jazzujące, takie "pod włos". Bawi mnie to bardzo, bo mogę popuścić wodze swojej wyobraźni muzycznej - mówi Olga Pasiecznik, solistka Polskiej Opery Królewskiej, bodaj najbardziej rozchwytywana na świecie polska sopranistka.

W sobotę, 10 sierpnia, w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana usłyszeliśmy śpiewaczkę w monograficznym programie Haendlowskim. Oprócz wybranych Pieśni niemieckich i sonat skrzypcowych wykonała dwie włoskie kantaty kompozytora (Occhi miei, che faceste? HWV 146, Armida abandonata HWV 105), w których nie zabrakło okazji do improwizacji. Nade wszystko jednak koncert był okazją, by po raz kolejny podziwiać Olgę Pasiecznik na żywo w doborowym towarzystwie wybitnych specjalistów od muzyki barokowej: klawesynistki Lilianny Stawarz i skrzypka Grzegorza Lalka.

Lilianna Stawarz

Lilianna Stawarz w latach 2012-2016 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku oraz koordynatora Biura Koncertowego. Aktualnie jest kierownikiem Katedry Muzyki Dawnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Przez 20 lat była członkiem zespołu muzyki dawnej Il Tempo, specjalizującego się w muzyce instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej od wczesnego baroku do klasycyzmu.

W latach 1991-2017 związana była z Warszawską Operą Kameralną, zarówno jako klawesynistka-kameralistka, jak i dyrygent. Tam też latach 2015 -2017 pełniła funkcję Kierownika Artystycznego Opery/Barok.

Olga Pasiecznik i Grzegorz Lalek

Olga Pasiecznik urodziła się na Ukrainie. Po studiach w Instytucie Pedagogicznym w Równem, ze specjalnością muzyczno-pedagogiczną, kontynuowała studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Olga Pasiecznik to artystka o technice śpiewu pozwalającej na wykonywanie szerokiego repertuaru z różnych epok, od późnego renesansu przez barok, klasykę, romantyzm, aż po współczesność.

Podczas koncertu będziemy mogli posłuchać także gry Grzegorza Lalka. To skrzypek, uczeń Konstantego Andrzeja Kulki i Sławomira Tomasika. Otrzymał wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo (1997) i Międzynarodowym Konkursie im. K. Bacewicza (1998). W 2012 r. został odznaczony brązowym krzyżem zasługi za osiągnięcia artystyczne i działalność na rzecz rozwoju muzyki. W swoim repertuarze sięga po muzykę XVII i XVIII wieku, a także po kompozycje współczesne, tango i klubową muzykę elektroniczną. Gra na skrzypcach barokowych, klasycznych i mandolinie, koncertując z zespołami specjalizującymi się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej. Jest koncertmistrzem w zespole instrumentów dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej.

Z klasyką przez Polskę

"Z klasyką przez Polskę" to projekt Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca realizowany przez Polski Impresariat Muzyczny.

Jego celem jest docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi.

Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami organizatorzy chcą przybliżyć świat kameralnej muzyki klasycznej i pozyskać dla niej nowych entuzjastów.

***

Na audycję "Sala kameralna" zaprosiliśmy w sobotę (10.08).

dz