- Obszar Kotliny Kłodzkiej jest niezwykle bogaty zarówno kulturowo, jak i przyrodniczo.
- Ma niesamowitą, skomplikowaną, wielowątkową historię. Leży przecież na pograniczu. Stykają się tutaj wpływy czesko-polsko-niemieckie.
- W audycji "Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią" przedstawialiśmy to miejsce nie tylko przez pryzmat literatury (właśnie odbywającego się festiwalu Góry Literatury), ale również pod kątem kulturowym.
Podczas kolejnego przystanku w ramach naszego wakacyjnego cyklu nadawaliśmy z Zamku Sarny w Ścinawce Górnej u podnóża Gór Stołowych. To część województwa dolnośląskiego, a konkretniej - Kotlina Kłodzka.
Ziemia kłodzka a Dolny Śląsk
- Mówi się o Dolnym Śląsku jako synonimie województwa, ale tak naprawdę województwo nie oznacza krainy geograficznej, przynajmniej w wymiarze historycznym. Województwo dolnośląskie, czyli coś, co umownie nazywamy Dolnym Śląskiem, składa się, w tym swoim dużym jądrze, ze Śląska Dolnego i Śląska Środkowego, z ziemi kłodzkiej i ze wschodnich Łużyc - tłumaczył Gabriel Jaczewski.
Dorota Gacek, Gabriel Jaczewski i Aldona Łaniewska-Wołłk
To niezwykłe, piękne pod względem krajobrazu, złożone, jeśli chodzi o historyczne i kulturowe konteksty, miejsce ma szczęście do pisarzy, tych dawnych i współczesnych. A może to oni mają szczęście, że tu zamieszkują? W latach 90. to właśnie w Kotlinie Kłodzkiej, w Krajanowie niedaleko Nowej Rudy, zamieszkała Olga Tokarczuk. Wtedy wydało się jej, że każde miejsce jest takie piętrowe, pełne znaczeń. Zaczęła je odkrywać i dzieliła się tymi odkryciami w swoich książkach (np. "Dom dzienny, dom nocny").
Góry Literatury - festiwal, który wrósł w pejzaż
To właśnie późniejsza noblistka powołała do życia festiwal Góry Literatury, którego 10. odsłona zakończy się w niedzielę, 14 lipca. Wydarzenie wędruje po różnych miejscach ziemi kłodzkiej i okolic (m.in. Nowa Ruda, Wałbrzych, Dzikowiec, Radków, Brzeg, Opolnica).
88:08 dwójka na miejscu 13.07.2024.mp3 Na festiwalu Góry Literatura w Nowej Rudzie (Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią)
Gośćmi audycji byli również między innymi::
- Irek Grin - dyrektor programowy festiwalu Góry Literatury,
- Karol Maliszewski - poeta, literaturoznawca i historyk literatury pochodzący z Nowej Rudy,
- Leszek Kopcio - właściciel kawiarni Biała Lokomotywa w Nowej Rudzie,
- Bartłomiej Jakubowski - dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych.
***
Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią
Prowadzili: Dorota Gacek i Aldona Łaniewska-Wołłk
Data emisji: 13.07.2024
Godz. emisji: 15.00
pg/wmkor