Świdnica i okolice - tygiel tożsamościowy i kulturowy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2024 17:26
Kościół Pokoju - największa drewniana barokowa świątynia w Europie, malownicze kamienice, słynny hejnał i mnóstwo wydarzeń kulturalnych, z Festiwalem Bachowskim na czele. To Świdnica – miasto na Dolnym Śląsku. Tam zagościliśmy z audycją "Dwójka na miejscu – małe ojczyzny z wielką historią".
Świdnica i okolice - tygiel tożsamościowy i kulturowy
Świdnica i okolice - tygiel tożsamościowy i kulturowyFoto: Shuttertock/Katarzyna Uroda

Spacerowaliśmy świdnickim rynkiem podziwiając tamtejszą architekturę, rozmawialiśmy o kupieckiej przeszłości tego miasta i słuchaliśmy słynnych organów w Kościele Pokoju.

Poza tym zawitaliśmy także do ciekawych miejsc nieopodal Świdnicy – zamku Bolków, gdzie przyglądaliśmy się trwającym tam wykopaliskom archeologicznym oraz Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, mieszczącej się w posiadłości rodziny von Moltke, gdzie podczas II wojny światowej działała organizacja antyhitlerowska.

Zapoznaliśmy się także z dziejami obozu Gross-Rosen oraz powojenną historią Świdnicy i okolic. To miejsce było i wciąż jest wielkim tyglem kulturowym i tożsamościowym, co staraliśmy się pokazać w audycji.

Naszymi gośćmi byli: Jan Tomasz Adamus, Krzysztof Dix, ks. bp Waldemar Pytel, Izabela Mikuła, Andrzej Deska, dr Dobiesław Karst, dr Przemysław Nocuń, Stanisłąw Wilk, Agnieszka Dobkiewicz, Anna Kudarewska, Zuzanna i Maciej Batorowie.


Posłuchaj
99:50 27.07 Dwójka na miejscu Świdnica_mp3.mp3 Świdnica i okolice - tygiel tożsamościowy i kulturowy (Dwójka na miejscu - małe ojczyzny z wielką historią)

 

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią

Prowadzili: Andrzej Sułek i Karol Furtak

Data emisji: 27.07.2024

Godz. emisji: 15.00

dz

Czytaj także

"Kraina w kratę". Dwójka w Swołowie- stolicy zabudowy szachulcowej

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2024 17:00
Dwójka zawitała do Swołowa - stolicy "Krainy w kratę", jednej z najciekawszych miejscowości w Polsce, charakteryzującej się kraciastymi fasadami budynków. To właśnie tam odbywa się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica. Monika Zając i Michał Dębski rozmawiali o lokalnych tradycjach i muzyce inspirowanej różnymi obszarami świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka w zamku Sarny. "To dawny zamek obronny o proweniencji XV-wiecznej"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2024 17:00
- Osobiście cieszę się, że właściciele, oprócz nazwy zamek Sarny, wrócili do dawnej nazwy Scharfeneck. Jak ją przetłumaczymy, będzie dla nas swojska. To nic innego jak Ostry Róg. Mamy zamek o identycznej nazwie koło Szamotuł i to jest rzecz, która jest podobna. Chodzi o warunki obrony. Potem powstał w tym miejscu zamek renesansowy, następnie przebudowany na rezydencję barokową, i teraz mamy to, co mamy - mówił w Dwójce Gabriel Jaczewski, regionalista.
rozwiń zwiń