Krajoznawcza wizyta w Lesznie - najciekawszym mieście Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 16:38
W audycji "Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią" (3.08) tym razem odwiedzliśmy Leszno – jedno z najciekawszych pod względem krajoznawczym miast Wielkopolski. Najstarsza wzmianka pochodzi z 1393 roku. Miasto założył Rafał Leszczyński, ojciec króla Polski Stanisława Leszczyńskiego w 1738 roku. 
Leszno - najciekawsze krajoznawczo miasto Wielkopolski
Leszno - najciekawsze krajoznawczo miasto WielkopolskiFoto: Shutterstock/photomaster

Podczas naszych wędrówek po Lesznie odwiedziliśmy Lapidarium położone przy Kościele św. Krzyża, zawędrowaliśmy na rynek, by m. in. podziwiać barokowy ratusz i zabytkowe kamienice, a także do Muzeum Okręgowego, aby posłuchać opowieści o Janie Amosie Komeńskim i braciach czeskich, którzy się w tym mieście osiedlali.

Odwiedziliśmy także Bibliotekę Miejską imienia Stanisława Grochowiaka, a w niej Gabinet Maciejewskich oraz pierwszą w Polsce Bibliotekę Jazzu. Nie zabrakło opowieści o autorze "Ballady rycerskiej", który w Lesznie przyszedł na świat.

A na zakończenie wybraliśmy się do położonej kilka kilometrów od Leszna Rydzyny, gdzie znajduje się okazały zamek związany z dziejami rodów Leszczyńskich i Sułkowskich. 

Naszymi przewodnikami byli: Małgorzata Gniazdowska - historyk sztuki, kustosz Muzeum Okręgowego w Lesznie, Ewa Bartkowiak-Nabzdyjak - kierownik działu informacyjno-bibliograficznego Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka, Anna Romaniuk – historyk literatury, edytor, autorka książki "Dusza czyśćcowa. Wspomnienia o Stanisławie Grochowiaku", Maciej Urban – miejski konserwator zabytków w Lesznie, Andrzej Kuźmiński - dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka oraz Zbigniew Szukalski – dyrektor Zamku Królewskiego w Rydzynie. 


Posłuchaj
84:52 PR2 2024_08_03-15-00-38.mp3 Krajoznawcza wizyta w Lesznie - najciekawszym mieście Wielkopolski (Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią)

 

 


***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią

Prowadzili: Maria Czok i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 3.08.2024

Godz. emisji: 15.00

dz

Czytaj także

Reszel - Kazimierz Północy. "Jest najlepiej zachowanym miastem w regionie"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2024 15:00
Perła Warmii, "Kazimierz Północy", emanujące spokojem, klimatyczne miasteczko, w którym czas się zatrzymał. W audycji "Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią" odwiedziliśmy Reszel, miejsce o wyjątkowej historii, zabytkach i położeniu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świdnica i okolice - tygiel tożsamościowy i kulturowy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2024 17:26
Kościół Pokoju - największa drewniana barokowa świątynia w Europie, malownicze kamienice, słynny hejnał i mnóstwo wydarzeń kulturalnych, z Festiwalem Bachowskim na czele. To Świdnica – miasto na Dolnym Śląsku. Tam zagościliśmy z audycją "Dwójka na miejscu – małe ojczyzny z wielką historią".
rozwiń zwiń