Muzyka i uczucia

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2025 23:00
Jeśli w tym wydaniu "Piątej struny" chcielibyśmy za wszelką cenę znaleźć motyw przewodni, byłaby nim zapewne miłość – najczęstszy temat wszelkiej ludzkiej twórczości. I rzeczywiście, w audycji pojawi się kilka utworów, które o najbardziej romantycznym uczuciu mówią wprost.
Anastasia Kobekina
Anastasia KobekinaFoto: Altukhova Julia

Szkotka Emma MacLeod zaśpiewa starą gaelicką pieśń o poszukiwaniu tej jedynej, prawdziwej miłości i obietnicy dobrego życia, jakie jej odnalezienie ze sobą niesie. Amerykańskie trio I’m With Her wykona cover przeboju Adele "Send My Love (To Your New Lover)", opowiadającego – nieco zgryźliwie – o rozstaniu, które okazje się wyzwoleniem. Z kolei Joni Mitchell posłuchamy w słynnej piosence "Help Me", traktującej o rozdarciu między tęsknotą za byciem kochaną, a poczuciem zagubienia i niepewności.


Posłuchaj
119:53 2025_03_27 23_00_01_PR2_Piata_Struna.mp3 Muzyka i uczucia (Piąta Struna/Dwójka)

 

Ale głębokie, poważne uczucie, które moglibyśmy utożsamiać z miłością, pojawi się także w innych znaczeniach. Będzie to choćby miłość do instrumentu – niewątpliwie tym właśnie uczuciem Anastasia Kobekina obdarza wiolonczelę, zaś Anouar Brahem – arabską lutnię oud.

Miłość do własnego miejsca na ziemi wyraża w swoich utworach etiopska pianistka i kompozytorka Emahoy Tsegué-Maryam Guèbrou, zaś tęsknotę (w końcu też rodzaj miłości) za latem i doświadczeniami z nim związanymi – gitarzysta Szymon Mika, pianista Mateusz Pałka i wokalistka Basia Derlak.

Trudno słuchać śpiewaków z zespołu Cuncordu e Tenore de Orosei i trębacza Paola Fresu, nie myśląc o ich głębokich, intymnych związkach z rodzinną Sardynią. Nie sposób nie poczuć miłości do lizbońskiej Alfamy, gdy podziwia się śpiew artystów, których niegdyś zgromadził w swoim filmie Carlos Saura, takich jak: Vicente da Câmara, Ana Sofia Varela, Carminho, Ricardo Ribeiro czy Pedro Moutinho.

***

Tytuł audycji: Piąta struna

Prowadził: Piotr Matwiejczuk

Data emisji: 27.03.2025

Godz. emisji: 23.00

Czytaj także

Muzyczne kontrasty

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2025 01:00
Według definicji słownika języka polskiego jest to "ostra sprzeczność między zestawionymi przedmiotami, zjawiskami itp." lub "różnica jasności między jasnymi i ciemnymi częściami obrazu". W muzyce, a więc i w audycjach muzycznych, stanowi podstawową zasadę porządkującą. Trudno wyobrazić sobie sztukę dźwięków bez kontrastu. Niby to oczywiste, niby z zestawianiem mocno różniących się od siebie brzmień spotykamy się nieustannie, ale spróbujmy kontrasty te uwypuklić tak bardzo, jak tylko się da.
rozwiń zwiń