Tadeusz Sławek pierwszym gościem nowego cyklu "Wierność i przemiana" w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 16:02
"Żyj wraz ze swą epoką, ale nie bądź jej kreaturą; pracuj dla współczesnych, ale rób to, czego potrzebują, nie zaś to, co pochwalą" – to zdanie Fryderyka Schillera z tomu "Listy o estetycznym wychowaniu człowieka i inne rozprawy" szczególnie wyróżnia profesor Tadeusz Sławek – pierwszy gość nowego cyklu audycji "Wierność i przemiana".
Laureat nagrody honorowej Ambasadora Śląska, poeta, literaturoznawca i filozof Tadeusz Sławek podczas gali wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w 2022 roku.
Laureat nagrody honorowej Ambasadora Śląska, poeta, literaturoznawca i filozof Tadeusz Sławek podczas gali wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w 2022 roku. Foto: Zbigniew Meissner/PAP

W nadawanym co drugi wtorek cyklu prezentować będziemy rozmowy z najogólniej mówiąc ludźmi słowa - pisarzami, krytykami, tłumaczami, scenarzystami, a także ludźmi nauki o wpływie sztuki na ich postrzeganie świata. W audycji usłyszymy także o tym, jak ich własna twórczość zmieniła i nadal zmienia ich życie? Jacy pisarze są według nich twórcami na dzisiejsze czasy? Co we współczesności ich niepokoi, zaciekawia, bawi? Co jest źródłem nadziei? Jak rozumieją te dwa tytułowe pojęcia?  

Tadeusz Sławek gościem audycji "Wierność i przemiana"

Profesor Tadeusz Sławek  jest literaturoznawcą, poetą, tłumaczem, eseistą, byłym rektorem Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorem książek poświęconych m.in. Williamowi Szekspirowi, Williamowi Blake’owi, Fryderykowi Nietzschemu i Franzowi Kafce. Bliska mu jest postawa i twórczość Henry’ego Davida Thoreau. Właśnie ten dziewiętnastowieczny amerykański pisarz, filozof, przyrodnik będzie jednym z bohaterów rozmowy, a ponadto profesor Tadeusz Sławek opowie m.in. o swoich "przygodach" radiowych i teatralnych, o  fascynacji muzyką Beatlesów i o tym, czym dla niego jest postawa wierności i jak należy rozumieć potrzebę przemiany. 

***

Do wysłuchania audycji "Wierność i przemiana" we wtorek (24.09) o godz. 19.10 zaprasza Dorota Gacek.

zch

Czytaj także

Kręgi bliskości – Rok Kazimierza Wierzyńskiego: Galicja

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2024 20:00
W kolejnej audycji z cyklu "Kręgi bliskości - Rok Kazimierza Wierzyńskiego" spotkaliśmy się z edytorem książek poety - Pawłem Kądzielą. Rozmawialiśmy m.in. o związkach Wierzyńskiego z Galicją, o jego rodzinie, a także twórczości związanej z miejscem urodzenie poety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przeczytałem wiersz »Szumi w mej głowie« i stałem się pikadorczykiem". Wspomnienia Kazimierza Wierzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 13:00
- Tuwim mieszkał przy ul. Królewskiej. Rozmowa potoczyła się jak strzał z pistoletu. Recytowaliśmy sobie wiersze, jeden po drugim. Przed 20.00 poszliśmy do "Picadora". Tuwim wyjął notatnik i odczytał moją strofę. Ledwo się opamiętałem, wepchnięto mnie na estradę. Przeczytałem oczywiście "Szumi w mej głowie". W ten sposób stałem się pikadorczykiem - mówił Kazimierz Wierzyński w jednym z wywiadów. W 130. rocznicę urodzin poety sięgnęliśmy po jego archiwalne wspomnienia.
rozwiń zwiń