Michaił Zygar: Putin używa historii jako usprawiedliwienia dla wojny z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 14:00
- Zbigniew Brzeziński w 1997 roku napisał, że Rosja nigdy nie stanie się imperium bez Ukrainy. Jego książka "Wielka szachownica" stała się inspiracją dla grupy byłych oficerów KGB, wśród których był także Putin. Stąd polityka próby utrzymania Ukrainy w rosyjskiej strefie wpływów za wszelką cenę. Historia stała się więc użytecznym narzędziem - mówił w Dwójce Michaił Zygar, rosyjski pisarz i dziennikarz.
Michaił Zygar to pisarz, dziennikarz, były redaktor naczelny jedynego niezależnego telewizyjnego kanału informacyjnego w Rosji  Dożd, a dziś uchodźca polityczny i wykładowca amerykańskich uczelni
Michaił Zygar to pisarz, dziennikarz, były redaktor naczelny jedynego niezależnego telewizyjnego kanału informacyjnego w Rosji – Dożd’, a dziś uchodźca polityczny i wykładowca amerykańskich uczelniFoto: Monika Zając/PR2

Ukazało się właśnie polskie tłumaczenie książki Michaiła Zygara pt. "Wojna i kara. Putin, Zełenski i geneza rosyjskiej inwazji na Ukrainę". Autor analizuje w niej mity, które rządzą rosyjską polityką względem Ukrainy, skupiając się między innymi na przykładach literackich.


Posłuchaj
38:13 Dwójka połączenie międzynarodowe 9.10.2024.mp3 Mity na temat Ukrainy w polityce Rosji (Połączenie międzynarodowe/Dwójka) 

Spojrzenie w stronę Wschodu

- Zacznę od Dostojewskiego. To smutne, ale ta wojna jest w pewnym sensie wariacją na temat "Zbrodni i kary". Wielu Rosjan usprawiedliwia tę inwazję, mówiąc: pamiętamy, co Amerykanie zrobili w Iraku. Czemu my nie możemy zrobić tego samego w Ukrainie? Jeśli oni mają prawo do przemocy, my też. Tak samo myślał Raskolnikow. On zabił tę starą lichwiarkę, by przekonać się, że może to zrobić. Stało za tym pytanie – czy mam prawo do zadawania śmierci? A jeśli tak, czy czyni mnie to nadczłowiekiem? My wiemy dziś, że zbrodnia woła o karę. W pewnym sensie uważam jednak Dostojewskiego za ojca wielu mrocznych pobudek mojego narodu - wyznał gość Dwójki.

Michaił Zygar to pisarz, dziennikarz, były redaktor naczelny jedynego niezależnego telewizyjnego kanału informacyjnego w Rosji – Dożd’, a dziś uchodźca polityczny i wykładowca amerykańskich uczelni.

Francja do kwadratu

Aktorka, która porzuciła karierę, by walczyć o prawa zwierząt. Symbol seksu, ikona francuskiej popkultury, postać nieobawiająca się kontrowersji i mająca za nic poprawność polityczną. Brigitte Bardot świętowała niedawno 90. urodziny. Ile są w stanie wybaczyć Francuzi swojej ulubionej gwieździe? Między innymi o tym opowiedział Marek Brzeziński – były wieloletni korespondent Polskiego Radia w Paryżu.

Przyglądaliśmy się także wielkoformatowym instalacjom polskich artystów w lesie Roumare niedaleko Rouen. Spośród ponad 300 zgłoszeń z całego świata w konkursie Forêt Monumentale wybrano 9 projektów – w tym te zrealizowane przez Ewę Dąbrowską oraz Jana Sajdaka.

***

Tytuł audycji: Połączenie międzynarodowe

Prowadziła: Monika Zając

Data emisji: 9.10.2024

Godz. emisji: 13.05

pg/wmkor

Czytaj także

Alina Maksymienko o dokumencie "W zawieszeniu". Życie na Ukrainie ogarniętej wojną

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 18:00
- Pokazujemy człowieka, który podejmuje próbę kontynuowania normalnego życia w strasznej rzeczywistości wojennej - tak Alina Maksymienko mówiła w Dwójce o swoim filmie dokumentalnym "W zawieszeniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojtek Mazolewski: Music for Peace to nasz apel przeciwko wojnie i przemocy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 11:29
- Music for Peace to jest pewna idea. Dlatego nie firmujemy tego żadnymi nazwiskami. Dajemy tylko głos temu pokoleniu, które dzisiaj kreuje kulturę, że stanowczo sprzeciwiamy się przemocy i wojnie na świecie. Poprzednie stulecie nauczyło nas bardzo boleśnie, jakie to ma skutki - mówił w Dwójce Wojtek Mazolewski przed niedzielnym koncertem (28.07) niezwykłego jazzowego projektu w Studiu im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń