Joanna Czeczott "Cisza nad stepem". Kazachstan w niewidzialnych kajdanach pamięci

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2025 13:00
"Ta książka zrodziła się z niedowierzania, że o straszliwych zbrodniach XX wieku można zapomnieć. Z niezgody na to, żeby je umniejszać czy relatywizować. Z potrzeby zrozumienia, jak ludzie układają się z traumatyczną przeszłością. Z chęci wysłuchania drugiego, trzeciego pokolenia po sowieckich represjach" - tak o swojej nowej książce, "Cisza nad stepem. Kazachstan i pamięć o Rosji" pisze Joanna Czeczott.
Joanna Czeczott  politolożka i reporterka, autorka książki Cisza nad stepem
Joanna Czeczott – politolożka i reporterka, autorka książki "Cisza nad stepem"Foto: Monika Zając / Polskie Radio

Reportażystka była główną bohaterką "Połączenia międzynarodowego", a o książce rozmawialiśmy w dniu jej premiery.


Posłuchaj
43:02 _PR2 (mp3) 2025_03_26-13-07-10.mp3 Joanna Czeczott "Cisza nad stepem". Kazachstan w niewidzialnych kajdanach pamięci (Połączenie międzynarodowe/Dwójka)

 

Poza tym w audycji spotkanie z zambijską reżyserką, Rungano Nyoni. Do polskich kin trafił już jej doceniony w Cannes komediodramat "Jak zostałam perliczką" - opowieść o rodzinnych sekretach, sile tradycji i międzypokoleniowej traumie.

Gościem "Połączenia międzynarodowego" był także Marcin Wierzchowski - twórca dokumentu "Das Deutsche Volk", który był już pokazywany na Berlinale, a tej wiosny będzie można go oglądać w Polsce podczas festiwalu Millenium Docs Against Gravity.

***

Tytuł audycji: Połączenie międzynarodowe

Prowadziła: Monika Zając

Data emisji: 26.03.2024

Godz. emisji: 13.05


Czytaj także

Religijne i duchowe odrodzenie w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 19:04
Kolejna audycja z cyklu "Na stepach Kazachstanu" to opowieść o współczesnym postrzeganiu religijności i polskości przez potomków Polaków deportowanych do Kazachstanu kilkadziesiąt lat temu widziana z perspektywy duchowieństwa katolickiego pracującego w Kazachstanie.
rozwiń zwiń