Co słychać w polskim kinie? Wokół Festiwalu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 15:15
- Co roku zadaje sobie pytanie, czy filmy, które miały już premierę wcześniej nie są w pewnym sensie na straconej pozycji, bo wszyscy je już widzieli. Dyskusja jest za nami i teraz czekamy na nowości, jakieś niespodzianki. Wydaje mi się, że w tej chwili pośród filmów konkursowych tworzą się grupy, które mają zbliżoną metodę twórczą - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus w dniu startu 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Czerwony dywan przed wejściem do Teatru Muzycznego w Gdyni, który jest centralnym punktem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Czerwony dywan przed wejściem do Teatru Muzycznego w Gdyni, który jest centralnym punktem Festiwalu Polskich Filmów FabularnychFoto: Mateusz Ochocki

Pokazy filmów, wystawy, dyskusje, koncerty. Pierwsze wydanie audycji "Fotel z widokiem" poświęciliśmy rozpoczynającemu się 49. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.  

Posłuchaj
42:40 Dwójka fotel z widokiem 23.09.2024.mp3 Co słychać w polskim kinie? Wokół Festiwalu w Gdyni (Fotel z widokiem/Dwójka) 

Święto polskiego kina

W Konkursie Głównym znalazło się 16 filmów. Aż połowa z nich to filmy debiutanckie i drugie filmy (4+4). Nie brak również uznanych już twórców, jak Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska, Magnus von Horn, Maciej Ślesicki czy Jan P. Matuszyński, który w Gdyni pokaże swój najnowszy film pt. "Minghun".

Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 29 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu "30 minut" Studia Munka - Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W konkursie Perspektywy znalazło się osiem filmów. Wśród nich są cztery pełnometrażowe debiuty reżyserskie i jeden drugi film.

Laury dla Wojciecha Marczewskiego

Wiadomo już także, że Platynowe Lwy za całokształt twórczości odbierze w tym roku w Gdyni Wojciech Marczewski.

W audycji zastanawialiśmy się, czego nam brakuje, a czego już wystarczy w polskim kinie. Omówiliśmy też część konkursowych tytułów, ale poddaliśmy polskie produkcje pełnometrażowe szerszej refleksji w kontekście kinematografii naszych sąsiadów z Europy Środkowo-Wschodniej.

"Fotel z widokiem" to audycja poświęcona współczesnej kulturze filmowej. Znajdą się w niej zarówno tematy nawiązujące do aktualnych kinowych wydarzeń, jak i przypominające ważne fakty z historii. Adriana Prodeus i Piotr Gociek często spierają się o interpretacje, ale zgadzają co do tego, że o filmach trzeba dyskutować.

Dr Irena Eris - baner Dr Irena Eris - baner


***

Tytuł audycji: Fotel z widokiem

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 23.06.2024

Godz. emisji: 13.05

am/pg/zch

Czytaj także

81. Festiwal Filmowy w Wenecji. "Celebryci pożerają postaci, które mają grać"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2024 21:10
Tegoroczny Festiwal w Wenecji pełen jest gwiazd światowego kina. Zdaniem niektórych ich obecność ma służyć m.in. wynagrodzeniu zeszłorocznej absencji z powodu strajku scenarzystów. Nie brakuje jednak kontrowersji, czego przykładem jest film "Rosjanie na wojnie". O tym, co dzieje się na festiwalu w Wenecji, porozmawiali Adriana Prodeus i Piotr Gociek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Selfie z widokiem na film. Set-jetting - nowe hobby kinomanów

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 20:59
- Set-jetting często polega na tym, że nie tylko wybieramy się w konkretne miejsce, gdzie film był kręcony lub gdzie wydaje się, że był kręcony, choć tak naprawdę był realizowany w studio, i poszukujemy tam konkretnych lokacji, które odpowiadają temu, co widzieliśmy na ekranie - mówiła w Dwójce dr Paulina Kwiatkowska z Instytutu Kultury Polskiej UW.
rozwiń zwiń