Słuchowisko "Próba" - komedia, która zwodzi [SŁUCHAJ TERAZ]

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 11:34
W radiowej Dwójce przypomnimy dziś (29.09) radiową adaptację "Próby" znakomitego XVIII-wiecznego pisarza Pierre'a de Marivaux. W spektaklu usłyszymy m.in. Wiktorię Gorodeckaję, Marcina Hycnara i Jerzego Radziwiłowicza, który jest również autorem przekładu. Emisja o godz. 18.30, zapraszamy.
Wiktoria Gorodeckaja, która w Próbie wcieliła się w rolę Andżeliki
Wiktoria Gorodeckaja, która w "Próbie" wcieliła się w rolę AndżelikiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

SŁUCHAJ TUTAJ:

. 

Marivaux znany jest przede wszystkim jako autor pełnych wdzięku i dowcipu komedii, obracających się wokół problemu rodzącej się miłości, zadziwiających bogactwem pomysłów i subtelnością analizy psychologicznej. "Próba", wystawiona po raz pierwszy w 1740 roku, jest jedną z najpopularniejszych sztuk francuskiego dramaturga.

- Miałem dwa dobre powody, by sięgnąć po sztukę Marivaux - mówił w 2013 roku Edward Wojtaszek, reżyser słuchowiska. - Po pierwsze ten dramaturg jest słabo znany w Polsce, a wart tego, by go przybliżyć publiczności. Drugim powodem jest przekład Jerzego Radziwiłłowicza, pierwsze tłumaczenie "Próby" na język polski - dodał.

Reżyser zwrócił uwagę, że "Próba" napisana jest jako komedia, ale to bardzo zwodnicze. - Ten tekst jest niesłychanie okrutny - mówił. - Próbie zostanie poddana bardzo młoda osoba i będzie to próba związana z miłością. Tej próbie poddaje ją jej ukochany. Jest to bardzo brutalne. Mimo że sztuka wydaje się komedią, dotyka bardzo głęboko spraw uczuć ludzkich - powiedział.

***

Pierre de Marivaux "Próba" (prod. 2013)

przekład: Jerzy Radziwiłowicz, adaptacja i reżyseria: Edward Wojtaszek, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, muzyka: Tomasz Bajerski

obsada: Irena Jun (Pani Argante), Wiktoria Gorodeckaja (Andżelika, jej córka), Joanna Halinowska (Liza, służąca), Paweł Ciołkosz (Lucidor, zakochany w Andżelice), Marcin Hycnar (Frontin, służący Lucidora), Jerzy Radziwiłowicz (Pan Błażej, młody miejscowy gospodarz

***

Na słuchowisko zapraszamy w sobotę (29.09) w godz. 18.30-19.30.

pg

Czytaj także

Aleksander Fredro - humorysta i satyryk. "Ten humor odsłania zupełnie inne sensy"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 22:00
- Zabawa konwencją jest u Fredry bardzo wyraźna, ale z drugiej strony tu i ówdzie przebłyskuje pewna taka wrażliwość libertyna raczej. Ten humor chwilami bywa bardzo dwuznaczny i odsłania zupełnie inne sensy. To też powoduje, że Fredro jest znacznie ciekawszy jako komediopisarz - mówił w Dwójce dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rodzinne rewolucje". Wojciech Malajkat: chodzi o wywołanie refleksji poprzez uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2024 11:58
- Od pewnego czasu robię przedstawienia o wychowywaniu dzieci. O tym, jak potrafią nas zaskoczyć i zawieść jako rodziców. O tym, jak potrafimy być ślepi, wychowując nasze pociechy, bo wyrastają z nich oczywiście czasem wspaniali, ale czasem też zaskakująco potworni młodzi ludzie - mówił w Dwójce Wojciech Malajkat, reżyser spektaklu "Rodzinne rewolucje". 
rozwiń zwiń