Słuchowisko "Kubuś fatalista i jego pan"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2024 20:00
Adaptacja powiastki filozoficznej przedstawiającej wędrówkę Kubusia i jego pana po świecie bez specjalnego celu, wzbogacona opowieścią o historii amorów Kubusia. w Dwókce zaprosiliśmy na spektakl "Kubuś fatalista i jego pan" w adaptacji Elżbiety Hartwig i reżyserii radiowej Andrzeja Zakrzewskiego. 
Wieńczysław Gliński wcielił się w jedną z ról w słuchowisku Kubuś fatalista i jego pan, zrealizowanym w 1980 roku.
Wieńczysław Gliński wcielił się w jedną z ról w słuchowisku "Kubuś fatalista i jego pan", zrealizowanym w 1980 roku. Foto: NAC

Denis Diderot "Kubusia Fatalistę i jego pana" napisał w 1773 roku. Pan i jego sługa, nie śpiesząc się, odbywają podróż. Pan, nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, że ma w swoim służącym niezastąpionego psychoterapeutę, opiekuna i przewodnika, przewyższającego go mądrością.

Kubuś jest co prawda fatalistą, wyznaje zasadę, że "będzie tak, jak jest zapisane w górze", jednak do końca nie godzi się na zło świata, wierzy, że sprawiedliwość musi triumfować.

Składająca się głównie z dialogów powiastka filozoficzna ujęta została w niezbyt wyraźną ramę fabularną. Wędrówki tytułowych bohaterów i ich dysputy składają się na obraz nowego świata, w którym zanika granica między panem i sługą. Kubuś jest prawdziwą maszynką do snucia zabawnych, przewrotnych opowieści, często przerywanych dygresjami. Otwarta forma tej powiastki filozoficznej przypomina eksperymenty prozy XX wieku. 

Słuchowisko zostało zarejestrowane w 1980 roku. 


Autor: Denis Diderot

Autor Przekładu: Tadeusz Żeleński [Boy]

Reżyser: Andrzej Zakrzewski

Realizacja akustyczna: Alina Langiewicz

Inni współtwórcy: Elżbieta Hartwig (adaptacja)

Obsada: Wieńczysław Gliński, Zbigniew Zapasiewicz, Czesław Wołłejko, Joanna Szczepkowska, Olga Bielska, Stanisława Celińska, Danuta Wodyńska, Edmund Fiedler, Janusz Paluszkiewicz, Aleksandra Koncewicz.

*** 

Na "Słuchowisko" zaprosiliśmy w sobotę (19.12).

zch