Religie na ulicach polskich miast i w szkolnych stołówkach

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 15:00
W Aleksandrowie Łódzkim rabin modli się wspólnie z katolickim księdzem i luterańskim pastorem. Ale ekumenizm łączy się tam również z działalnością charytatywną. Jak wspólnoty religijne - te ogromne i te niewielkie - wpływają na oblicza naszych miast?
Audio
  • Religie na ulicach poskich miast i w szkolnych stołówkach (Dwójka/Kultura w wielkim mieście)
Aleksandrów Łódzki, 14 stycznia 2010 roku. Aleksandrowski Cadyk Israel Cwi Jair Dancigerem wśród współwyznawców. Ponad 350 ortodoksyjnych rabinów i chasydów z całego świata m.in. z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii i Kanady przyjechało do podłódzkiego Aleksandrowa Łódzkiego, by modlić się w 100. rocznicę śmierci n
Aleksandrów Łódzki, 14 stycznia 2010 roku. Aleksandrowski Cadyk Israel Cwi Jair Dancigerem wśród współwyznawców. Ponad 350 ortodoksyjnych rabinów i chasydów z całego świata m.in. z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii i Kanady przyjechało do podłódzkiego Aleksandrowa Łódzkiego, by modlić się w 100. rocznicę śmierci nFoto: PAP/ Grzegorz Michałowski

O tym rozmawialiśmy w audycji "Kultura w wielkim mieście", której gośćmi byli: Agnieszka Bednarkiewicz-Sowińska, Prezes Zarządu Fundacji Ewangelickie Towarzystwo Oświatowe; Dariusz Bruncz, pracownik Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie; pastor Henryk Skrzypkowski, baptysta; ks. Jacek Stasiak, Prezes Zarządu Fundacji Ekumeniczne Centrum Dialogu Religii i Kultur w Aleksandrowie Łódzkim; Marek Rosiński, Przewodniczący Zarządu Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu.

Ten ostatni tłumaczy, że wspólnoty religijne niekoniecznie muszą dążyć do bycia widocznymi w przestrzeni publicznej. - Budda mówił, że nie ma ważniejszej religii niż ludzkie szczęście. Dlatego nie zakładamy, że "wiemy lepiej", nie mamy podejścia misjonarskiego - mówi. Z drugiej strony wykłady na temat buddyzmu cieszą się w Polsce dużą popularnością. - One spełniają przede wszystkim funkcję informacyjną. Mimo że buddyzm ma 2,5 tysiąca lat, wiedza na jego temat bywa wciąż znikoma - zaznacza nasz gość.

Co istotne, wpływ wspólnot religijnych na otaczającą rzeczywistość może daleko wykraczać poza sprawy czysto religijne. Aleksandrów Łódzki w okresie przedwojennym był przykładem doskonałej symbiozy religii i kultur: polsko-katolickiej, niemiecko-luterańskiej oraz żydowskiej. W nawiązaniu do tej tradycji na początku naszego stulecia powołano tu do życia Fundację Ekumeniczne Centrum Dialogu Religii i Kultur. Organizacja odrestaurowała dawny zbór, gdzie odbywają się wspólne nabożeństwa wyznawców trzech religii, organizuje liczne wydarzenia kulturalne, ale też prowadzi akcję dożywiania.

- Co miesiąc nasze paczki trafiają do 2 tysięcy osób w naszej gminie. Wspomagamy dodatkowo 3 przedszkola oraz 2 szkoły - wylicza prezes fundacji, ks. Jacek Stasiak.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania całej audycji, którą przygotowała i poprowadziła Marta Strzelecka.

Zobacz więcej na temat: ekumenizm Kościół religia