Literatura non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 18:00
"Nowy wspaniały Irak" oraz "Mój brat obalił dyktatora" - o tych książkach rozmawialiśmy z Mariuszem Zawadzkim oraz Jerzym Haszczyńskim.
Audio
  • Rozmowa Katarzyny Nowak z Mariuszem Zawadzkim i Jerzym Haszczyńskim o książkach "Nowy wspaniały Irak oraz "Mój brat obalił dyktatora"
Fragm. okładki książki Jerzego Haszczyńskiego Mój brat obalił dyktatora, Wydawnictwo Czarne.
Fragm. okładki książki Jerzego Haszczyńskiego "Mój brat obalił dyktatora", Wydawnictwo Czarne.Foto: mat. prasowe

Mariusz Zawadzki jest jedynym polskim dziennikarzem, który widział Irak w czasach katastrofy. Oglądał go z dwóch stron: z okien amerykańskich wozów pancernych, ale też z perspektywy zwykłych Irakijczyków. A przy okazji wpadł na bombę na środku pustyni, cudem wymknął się bojownikom Armii Mahdiego, którzy chcieli porwać go dla okupu i udawał badacza Biblii, żeby przekraść się do baz kurdyjskich partyzantów w wysokich górach.

"Nowy wspaniały Irak" czyta się momentami jak powieść sensacyjną, ale ta książka jest czymś więcej: pasjonująca opowieścią o tym, jak dwa zachodnie imperia - brytyjskie i amerykańskie - stworzyły Irak, potem próbowały go ulepszać i zmieniać na swoją modłę. O Churchillu, który uważał, że stosowanie gazów bojowych przeciw niecywilizowanym plemionom jest bardzo pożyteczne. O Bushu, który uwierzył doradcom, że można stworzyć nowy, wspaniały Irak. (wab.com.pl)

***
Rewolucja tunezyjska, demonstracje w Maroku, Strefa Gazy czy wiosna arabska to tematy z pierwszych stron gazet na całym świecie. Za krzykliwymi nagłówkami skrywają się niezliczone tragedie będące wynikiem gwałtownych procesów politycznych i burzliwych zmian. Jerzy Haszczyński w książce "Mój brat obalił dyktatora" próbuje przybliżyć nam aktualne nastroje na Bliskim Wschodzie. Koptowie z Miasta Śmieciarzy, irańskie feministki czy uczniowie jemeńskiej szkoły dżihadu mówią pełnym głosem o swojej wizji świata, dla której szukają szacunku i wsparcia.
Dzięki cierpliwie i wiernie nakreślonemu tłu możemy przyjrzeć się nastrojom panującym w państwach muzułmańskich i z bezpiecznej odległości uświadomić sobie, że jesteśmy świadkami historycznych zmian w geopolitycznym porządku świata.(czarne.com.pl)

 

Do wysłuchania audycji zaprasza Katarzyna Nowak.

Czytaj także

Pocztówka z Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 14:15
- Widać świat, który się zatrzymał w czasie gdzieś w latach 70., nie ma elektryczności, nie ma części, żeby zastąpić te, które rdzewieją, nie ma pracy dla ludzi, więc i młodzi i starzy siedzą i patrzą na drugą stronę - opowiada Maria Kruczkowska – dziennikarka, która o Azji wie niemal wszystko.
rozwiń zwiń