Punktem wyjścia uczynimy nowo wydaną książkę legendarnego niemieckiego dziennikarza Güntera Wallraffa "Z nowego wspaniałego świata".
Niemiecki reporter postanowił pewnego dnia sprawdzić, jak to jest być po stronie "natrętnego" społeczeństwa: jako bezdomny nocował na dworze przy kilkunastostopniowym mrozie; zatrudnił się w piekarni, której sieć wielkich sklepów narzuciła warunki pracy jak z czasów wczesnego kapitalizmu; ucharakteryzowany na Somalijczyka jechał pociągiem pełnym kibiców; w firmie marketingowej, działającej na granicy prawa, pod nieustanną presją psychiczną stał się sprzedawcą oszustem. Wcielał się w swoich bohaterów całym sobą, ze wszystkimi tego psychicznymi, moralnymi i prawnymi konsekwencjami. Stał się w swoim kraju osobą powszechnie znaną - instytucją, do której w desperacji zwracają się gnębieni i poniżani pracownicy, zgłaszając przypadki skrajnego łamania prawa i wykorzystywania przez pracodawców.
Od 1981 roku, odkąd prawomocnym wyrokiem sądu jego metodę zdobywania informacji uznano za legalną we wszystkich przypadkach, gdy dzięki niej istnieje szansa ujawnienia poważnych uchybień, funkcjonuje w Niemczech termin "lex Wallraff". (czarne.com.pl)
O Günterze Wallraffie i o reportażu wcieleniowym w Niemczech i Polsce Katarzyna Nowak porozmawia z Angeliką Kuźniak, Basilem Kerskim i Januszem Rolickim (który uprawiał „wcieleniówki” w latach 60.).
31 marca (sobota), godz. 12:00