Polskie szanse na Oscara: od niespełnień po oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 20:00
Zaczęło się od 1963 r., kiedy "Nóż w wodzie" przegrał z "Osiem i pół". Nie udało się z "Faraonem" i "Potopem". Czy "Ida" otrzyma, jako pierwsza w polskiej kinematografii, Oscara za film nieanglojęzyczny?
Audio
  • Polskie szanse na Oscara: od niespełnień po oczekiwania (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Na planie filmu Faraon w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Film walczył o Oscara w 1966 roku
Na planie filmu "Faraon" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Film walczył o Oscara w 1966 roku Foto: PAP/CAF

Do Oscara w tej kategorii nominowane były również inne polskie produkcje: "Ziemia obiecana", "Noce i dnie", "Panny z Wilka", "Człowiek z żelaza", "Katyń" i "W ciemności". Jak opowiadał w Dwójce Jacek Szczerba, przypadek "Potopu" Jerzego Hoffmana jest, jeśli chodzi o samo wydarzenie medialne, najciekawszy. - Bronisław Kaper, słynny przedwojenny polski kompozytor, laureat Oscara, zobaczył "Potop" i się w nim zakochał. On sprawił, że to Amerykanie zwrócili się do nas, byśmy ten film zgłosili. Gdy już film wyświetlano w Ameryce, Rubinstein odwołał swój koncert, by go zobaczyć…

Wspomnienia okoliczności dawnych "porażek na najwyższym poziomie" i przegranych kontrowersyjnych były w Dwójkowej audycji punktem wyjścia do rozmowy o tegorocznych oscarowych nominacjach Polaków. Allan Starski mówił choćby o tym, który film według niego - "Ida" czy "Lewiatan" - ma większe szanse u członków Akademii Filmowej.

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury

Prowadziła: Anna Fuksiewicz

Goście: Andrzej Kołodyński, Jacek Szczerba (krytycy filmowi), Allan Starski (zdobywca Oscara w 1993 r., wspólnie z Ewą Braun, za scenografię do filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera"), Aneta Kopacz (autorka nominowanego w tym roku krótkometrażowego dokumentu "Joanna")

Data emisji: 14.02.2015

Godzina emisji: 12.00

jp/iwo

Czytaj także

Reżyser "Idy": jestem stąd, tu mogę robić kino, w które wierzę

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 01:00
Niedawno nagroda BAFTA, teraz Oscar! To jest rok "Idy" i polskiego filmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ida" Pawła Pawlikowskiego znów święci triumfy. Nagroda BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 08:19
"Ida" święci kolejny triumf. Tym razem film Pawła Pawlikowskiego otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA).
rozwiń zwiń
Czytaj także

BAFTA - kolejny sukces "Idy"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 09:54
"Ida" została uhonorowana nagrodą Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny.
rozwiń zwiń