261 medale olimpijskie, w tym 62 złote zdobyte przez Polaków w historii Igrzysk – które z tych zwycięstw dziś pamiętamy?
Ostatnio odszedł Jerzy Kulej, jedyny polski bokser, który dwukrotnie (1964 Tokio, 1968 Meksyk) zdobywał złoty medal i to w pojedynkach, w których należało się wykazać niezwykłą wolą walki, heroizmem, dzielnością.
By przejść do legendy, oprócz kunsztu sportowego trzeba mieć w sobie coś więcej. Halina Konopacka, pierwsza polska medalistka, była dyskobolką (złoto w Amsterdamie, 1928), narciarką, pływaczką, tenisistką, a także poetką i malarką. Była też automobilistką, co przydało się w 1939 roku, gdy prowadziła jeden z pojazdów ewakuujących polskie skarby za granicę.
Losy sportowców w czasie drugiej wojny często kończyły się tragicznie. W czasie okupacji z Podziemiem związał się medalista, biegacz Janusz Kusociński. Zapłacił za to cenę najwyższą, zginął rozstrzelany w podwarszawskich Palmirach razem z polską inteligencją.
Podczas Igrzysk w Los Angeles (1932) Kusocińskiego obwołano "Człowiekiem z żelaza". Wygrał bieg na 10 000 m, mimo że miał uszkodzone buty: kolce przebiły podeszwę i wbijały się mu w stopę.
W audycji Marii Szul o tych i innych polskich olimpijczykach opowiadali Lesław Skinder – komentator sportowy Polskiego Radia, uczestnik wielu igrzysk olimpijskich i Krzysztof Zuchora – poeta, wiceprezes Polskiej Akademii Olimpijskiej. Przypomnieliśmy również nagrania archiwalne, wzruszające chwile, gdy nasi sportowcy sięgali po zwycięstwo.