Krzysztof Czyżewski - poeta na krawędzi oceanu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 19:00
- Nad brzegiem oceanu w Oregonie spotkałem niezwykłych ludzi, żyjących bliżej natury i spraw społecznych. Wiele zawdzięczam tamtejszym Indianom - mówił w Dwójce Krzysztof Czyżewski, autor poematu "Ścieżka pogranicza".
Audio
  • Krzysztof Czyżewski opowiada o swojej wznowionej właśnie książce "Ścieżka pogranicza" (Notatnik Dwójki)
Brzeg oceanu w południowym Oregonie
Brzeg oceanu w południowym OregonieFoto: Anne Hornyak / flickr / cc

Krzysztof Czyżewski, animator kultury, eseista, tłumacz, dyrektor Ośrodka "Pogranicze" i redaktor naczelnym czasopisma "Krasnogruda", napisał "Ścieżkę pogranicza" ponad 10 lat temu, podczas pobytu na wybrzeżu Pacyfiku w amerykańskim stanie Oregon. - Ten region jest czymś w rodzaju niezwykłego osobnego świata, innego od sąsiedniej Kalifornii - powiedział autor. - Nie zamieszkiwali go poszukiwacze złota ani ci, dla których najbardziej liczył się pieniądz. W Oregonie spotkałem wielu ludzi, którzy żyją bliżej natury, bliżej spraw społecznych i wspólnotowego życia. Tacy też byli moi gospodarze w Sitka Center, ośrodku sztuki i ekologii, którzy przyjechali tam na fali kontrkultury w końcu lat 60. I stworzyli tę placówkę na krawędzi oceanu - dodał.

W Sitka Center znajdują się rezydencje dla artystów sztuk wizualnych oraz pisarzy. - Miałem tam małą chatkę z drzewa dla poety - wspominał Krzysztof Czyżewski. - Tam napisałem moją książeczkę, choć nie miałem początkowo intencji stworzenia takiego manifestu artystycznego. Zawdzięczam go zarówno temu miejscu, jak i ludziom, których tam wtedy spotkałem. W "Ścieżce pogranicza" jest dużo symboliki, metafor i mądrości zaczerpniętych od Indian z pobliskich rezerwatach oraz tych, którzy próbują z nimi współpracować - mówił.

- To była moja osobna ścieżka w Oregonie; stałem się czymś w rodzaju wysłannika do świata Indian - wyznał autor poematu. - Z zaskoczeniem odkryłem bowiem, że moi gospodarze z Sitka Center nie potrafią sobie poradzić z tym bliskim sąsiedztwem, że trudno im przekroczyć jakąś wewnętrzną granicę i nawiązać kontakt. A przecież od Indian można nauczyć się bardzo dużo o ekologii - powiedział.

Audycję prowadziła Joanna Szwedowska.

Zobacz więcej na temat: literatura poezja
Czytaj także

Pessoa chciał, by Portugalia dała światu nowego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 19:00
- Cechą nowej kultury miał być przede wszystkim uniwersalizm oparty na różnorodności. Znakomite ucieleśnienie tej idei stanowi niesamowity projekt życiowy i literacki Pessoi - mówi w Dwójce Monika Świda, znawca twórczości portugalskiego wizjonera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Topos: 20 lat orki na ugorze

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 17:30
– Redagowanie pisma literackiego nie jest łatwe, ale "Topos" jest pismem, któremu udało się zbudować wokół siebie środowisko ludzi piszących. I to jest najpiękniejsze, co się mogło wydarzyć – mówił w "Notatniku Dwójki" Krzysztof Kuczkowski założyciel pisma "Topos".
rozwiń zwiń