Nie po to ruszamy w drogę, żeby nałykać się egzotyki i błyszczeć anegdotami jak świąteczna choinka. Droga jest po to, żeby nas oskubać, wyżąć, wymaglować, aż będziemy jak stary sprany ręcznik, który z kawałkiem mydła dają nam w burdelach. (…) Trzeba stać się echem, lustrzanym odbiciem, powietrzem, cichym gościem na samym końcu stołu, zanim powie się choćby słowo.
To fragment z najsłynniejszej książki Nicolasa Bouviera zatytułowanej "Oswajanie świata". Na wiele lat, zanim podróże na drugi koniec świata stały się chlebem powszednim dla wielu ludzi, szwajcarski podróżnik zdefiniował pojęcie wędrówki jako procesu, w którym celem nie jest odhaczenie kolejnych miejsc na mapie, ale samo poddanie się drodze.
- On jest osobą, która stworzyła dekalog podróżowania - zwracała uwagę Małgorzata Szymańska. - Mówił, że przed wyprawą trzeba się oczyścić, czyli uprzątnąć z umysłu wszystkie stereotypy, oczekiwania, przyzwyczajenia, żeby być całkowicie otwartym na to, co nas może w podróży spotkać.
Bouvier podkreślał znaczenie powolności, cierpliwości i pokory, czyli cech, które w świecie Wschodu są uważane za zalety, podczas gdy na Zachodzie postrzegane są jako wady.
Sam pisarz chętnie podróżował do Azji, która była dla niego nie tylko miejscem, gdzie rozwinęła się cywilizacja pisma, ale i kontynentem, na którym ma się wrażenie jednoczesnego życia w różnych epokach.
Wyruszając na wyprawę, dysponował środkami na realizację tylko jej pierwszych etapów. By móc kontynuować podróż, imał się w jej trakcie różnych zajęć. - Uważał, że należy się poddać sytuacji zamiast na siłę realizować jakieś dalekosiężne plany. Radził pogodzić się z tym, co podróż przynosi - opowiadał gość "Notatnika Dwójki".
Nicolas Bouvier urodził się 85 lat temu (1929), a zmarł mając zaledwie 69 lat (1998). Do jego najważniejszych dzieł należą: "Kronika japońska", "Dziennik z wyspy Aran i z innych miejsc", a przede wszystkim tom prozy "Oswajanie świata". Trzecie polskie wydanie tej książki ukazało się pod koniec ubiegłego roku. Więcej na jej temat w nagraniu.
Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.
bch/mm