Literaturoznawca opowiadał, że w latach 60. XX wieku w wyniku głębokich przemian zachodzących na wsi wykształciły się trzy nurty w literaturze chłopskiej. - Pierwszy to nurt alienacyjny. Bohaterowie wyjeżdżając na studia stają się podwójnie wykorzenieni: nie są już chłopami, ale nie stają się mieszczanami. Przykładem jest tu powieść "Tańczący jastrząb" Juliana Kawalca i wczesna twórczość Mariana Pilota - wyjaśniał gość "Strefy Literatury".
Prof. Czapliński mówił też o przeciwstawnym nurcie reprezentowanym przez twórczość Tadeusza Nowaka. - Wieś jest tu całościowym kosmosem, rzeczywistością kompletną – wyjaśnił.
Zupełnie nowe stosunki między nowoczesnością a chłopską tradycją ułożył natomiast w swoich powieściach Wiesław Myśliwski.
W audycji rozmawialiśmy także z autorami współczesnych powieści osadzonych na wsi: Jakubem Małeckim, Andrzejem Muszyńskim, Wiolettą Grzegorzewską.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Przygotowały: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: prof. Przemysław Czapliński (literaturoznawca), Jakub Małecki, Andrzej Muszyński, Wioletta Grzegorzewska (pisarze), z nagrań archiwalnych Wiesław Myśliwski (pisarz)
Data emisji: 15.05.2016
Godzina emisji: 21.30
bch/mm