Leszek Możdżer: siła radia uruchamia jakiś wewnętrzny świat

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 11:06
– Właściwie cała rzeczywistość jest słuchowiskiem – mówił w Dwójce znakomity jazzman, który debiutuje w tym roku jako juror konkursu radiowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji "Dwa Teatry".
Audio
  • Igor Gorzkowski, Leszek Możdżer, Joanna Szwedowska i Jacek Wakar o XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji "Dwa Teatry – Sopot 2013" (Notatnik Dwójki)
Leszek Możdżer
Leszek Możdżer Foto: PAP/Radek Pietruszka

– Siłą radia jest to, że słuchając, uruchamia się w nas jakiś wewnętrzny świat. Tak naprawdę to w słuchowiskach jest najciekawsze – mówił Leszek Możdżer, zaznaczając, że wartością tego typu radiowej formy jest właśnie owa niedookreśloność, miejsca do wypełnienia. Artysta opowiadał również, według jakich kryteriów będzie oceniał konkursowe słuchowiska. Tu jednak nie ma zaskoczenia – dla muzyka słuchowisko to przede wszystkim twór audialny, w tych radiowych spektaklach zwraca on przede wszystkim uwagę na płaszczyznę brzmieniową: – Zawsze staram się odnaleźć tę świętą synchroniczność brzmienia, ukrytą organizację dźwięków.
Gościem Bartosza Panka w specjalnym sopockim wydaniu "Notatnika Dwójki" był również Igor Gorzkowski, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło, który wyreżyserował "Mewę" Borysa Akunina, słuchowisko wyprodukowane przez radiową Dwójkę, walczące o laury w tegorocznym konkursie.

>>>Wokół śmierci Konstantego z "Mewy" Czechowa. Dyskusja o "Mewie" Akunina<<<
Borys Akunin znany jest przede wszystkim jako autor powieści kryminalnych, spróbował jednak też swoich sił w formach dramaturgicznych, w których, podobnie jak w powieściach, odwołuje się do tradycji gatunku literackiego, jakim jest kryminał, ale zawsze z przymrużeniem oka. Utwory Akunina są najczęściej żartem, parodią, pastiszem pewnych konwencji, stylów, poetyki, a nawet konkretnych dzieł. Tak ma się rzecz ze sztuką "Mewa". Jest to bezpośrednie nawiązanie do dramatu Antoniego Czechowa pod tym właśnie tytułem. Tylko o ile sztuka Czechowa kończy się samobójczą śmiercią syna znanej aktorki Arkadiny, o tyle u Akunina jest to początek utworu…

W "Notatniku Dwójki" Bartosz Panek rozmawiał również z Joanną Szwedowską i Jackiem Wakarem o tegorocznych zaskoczeniach na Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2013".  

Czytaj także

Anna Polony: radio jest pracą czarującą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 19:22
Laureatka Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2013" opowiadała w Dwójce o swojej miłości do słowa, o sztuce wyzwalania schulzowskiej wyobraźni, o wcielaniu się w Wierę Gran…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Telewizji jako polski znak firmowy

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 10:22
– Oglądamy w tym roku 16 spektakli Teatru Telewizji: w bardzo różnych gatunkach, ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi – opowiadała w Dwójce Kinga Preis, jurorka tegorocznego konkursu telewizyjnego XIII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2013".
rozwiń zwiń