Jakie znaczenie ma dla niego to, że uważany jest za eksperta od Bacha? – Zawsze uważałem sie tylko za miłośnika Bacha. Od dzieciństwa z pasja wykonuje jego dzieła. Porównuje się mnie czasami do Glenna Goulda, niemniej nie wydaje mi się, żebym był kontynuatorem jego tradycji. Łączy nas miłość do Bacha, ja nie chciałbym mówić o sobie jako o kontynuatorze kogokolwiek – powiedział Evgeni Koroliov.
Koroliov urodził się w 1949 r. Gry na fortepianie uczył się najpierw u Anny Artobolewskiej, studiował w Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie. W 1977 r. zdobył główną nagrodę na konkursie im. Klary Haskil w Vevey-Montreux, był nagradzany również na konkursach Bacha w Lipsku w 1968 r. i w Toronto w 1985 r. oraz Vana Cliburna w 1973 r.
Od 1978 r. jest profesorem Akademii Muzyki i Teatru w Hamburgu. Jego repertuar obejmuje utwory od Baroku do współczesności. Koroliov szczególne ceni sobie muzykę Bacha, w wieku 17 lat zagrał w Moskwie całe "Das Wohltemperierte Klavier". Od tego czasu wykonywał m.in.: "Clavierübung" i "Die Kunst der Fuge". Koncertował w całej w Europie, USA i Kanadzie. Ostatnio dał recitale w Düsseldorfie, Dortmundzie, Ansbach, na Musikfestspiele w Dreźnie, Moskwie, Budapeszcie, Luxemburgu, Lyonie, Turynie, podczas Bachfestival w Montrealu, odbył tournée po Japonii.
Jego wykonanie "Wariacji Goldbergowskich" Bacha na Bachfest w Lipsku w 2008 r. zostało wydane na DVD przez EuroArts oraz transmitowane przez telewizję NHK Tokyo. Koncertował m.in. z Natalią Gutman, Mischą Majskim, Auryn, Keller i Prazák Quartet oraz ze swoją żoną Ljupką Hadzigeorgievą. Evgeni Koroliov nagrywał dla TACET, HÄNSSLER CLASSIC, PROFIL oraz dla Hessischer Rundfunk. Wielu krytyków zalicza jego wykonania Bacha do najlepszych w historii. Ostatnio TACET wydał płytę z jego wykonaniami "Mazurków" Chopina, a PROFIL "Sonaty na fortepian" Haydna.
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z pianistą.
Rozmawiała Maria Kominek.