Showman i estradowiec materiałem na finalistów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 22:00
Po raz kolejny duże emocje towarzyszyły recitalowi Georgijsa Osokinsa, ale wielkich słów - nie zawsze pozytywnych - Dwójkowi komentatorzy nie szczędzili też innym uczestnikom czwartkowych przesłuchań.
Audio
  • III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Eric Lu (15 października)
  • III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Szymon Nehring (15 października)
  • III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Georgijs Osokins (15 października)
  • Rozmowa z Erikiem Lu (15 października)
  • Rozmowa z Szymonem Nehringiem (15 października)
  • Rozmowa z Kate Liu (15 października)
  • Małgorzata Pęcińska rozczarowana występami Erica Lu i Szymona Nehringa. Źle ułożony program? (15 października)
  • "Kochaj albo rzuć" - Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski przed występem Georgijsa Osokinsa (15 października)
  • Estradowiec i showman. Dobry materiał na finalistów? - podsumowanie wszystkich przesłuchań tego dnia (15 października)
Różne podejście do muzyki, odmienne interpretacje i sceniczne zachowanie Krzysztofa Książka (P) i Georgijsa Osokinsa trafiają do różnych odbiorców. Którą postawę doceni jury XVII Konkursu Chopinowskiego?
Różne podejście do muzyki, odmienne interpretacje i sceniczne zachowanie Krzysztofa Książka (P) i Georgijsa Osokinsa trafiają do różnych odbiorców. Którą postawę doceni jury XVII Konkursu Chopinowskiego? Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Małgorzata Pęcińska i prof. Andrzej Ratusiński mieli podobne zastrzeżenia do występu kontrowersyjnego pianisty. W ich opinii Osokins forsuje swoją retorykę, czasem zaskakuje błyskotliwością, ale często - pod względem konstrukcyjnym - jego pomysły są nie do przyjęcia. - W pierwszej części sonaty zabrakło formy, to się rozpadało na szereg epizodów - grzmiał pedagog podtrzymując swoją wcześniejszą opinię o Łotyszu - "zakochany w sobie z wzajemnością". - Osokins to jeden z ciekawszych pianistycznie muzyków, jacy się tu pojawili. Ma taki potencjał, że może robić wszystko, tylko czy estetycznie podejmuje słuszne wybory? Pozostał niedosyt - dodała dziennikarka. 

Serwis specjalny >
Fortepian nuty 1200.jpg
XVII Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki

Jego "pokazywaniu siebie" eksperci przeciwstawili naturalność Krzysztofa Książka, który w III etapie dał swój najlepszy ze swoich konkursowych występów. - Ze wszech miar zasługuje, by znaleźć się w finale. To jest typ estradowca, potrafi przykuć uwagę publiczności, ale w jego interpretacjach słychać służebność wobec muzyki - podkreślił Andrzej Ratusiński. 

Georgijs Osokins ma jednak uzasadnienie dla swojej "unikatowości"...

Kto uprawia pianistyczną buchalterię, kto po tym etapie pojedzie... na grzyby, a kto ma recital na płytę Deutsche Grammophon? I dlaczego tak duże znaczenie ma układ programu? Odpowiedzi w wypowiedziach naszych komentatorów oraz samych pianistów.

***

Tytuł audycji: XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2015

Prowadzą: Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski

Goście: Małgorzata Pęcińska (dziennikarka, krytyk), prof. Andrzej Ratusiński (pianista, pedagog)

Data emisji: 15.10.2015

Godzina emisji: 20.30

asz

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. "Zwycięży ten, kto okaże się sługą muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 12:39
- Muzykiem nie można się stać z dnia na dzień, to proces. Tylko najbardziej wytrwali artyści, którzy będą mieli siłę, by zmierzyć się z własnym wnętrzem, osiągną mistrzostwo - Nelson Goerner, juror tegorocznego konkursu, opowiada o stawaniu się pianistą, roli mistrzów i rywalizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

III etap Konkursu. "To już poważne recitale"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 22:00
– Ten etap jest dla uczestników wejściem w kolejną godzinę chopinowskiego programu. To ogromny wysiłek fizyczny i intelektualny – mówił w Dwójce Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń