Jak co roku w ramach MLAMD do Warszawy zawita Simon Standage, wybitny skrzypek specjalizujący się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku. Wśród zaproszonych gości zagranicznych są także Daniel Brüggen i Nicholas Parle. Grono pedagogów tworzą także uznani artyści z Polski, m.in. Anna Radziejewska, Małgorzata Wojciechowska, Lilianna Stawarz, Teresa Kamińska. Lipcowa Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła także znaną tancerkę, choreografa, historyka sztuki i pedagoga – Romanę Agnel, która poprowadzi zajęcia z tańca historycznego. Dyrektorem artystycznym Akademii jest Agata Sapiecha – założycielka MLAMD.
XXI Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej to także cykl koncertów, które codzienne od 5 do 13 lipca odbywają się w Wilanowie, na UMFC, BUW i Zamku Królewskim. Inauguracja już 5 lipca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W koncercie zatytułowanym "Ouvertures & Concerts au goût gallant” wystąpią dwa zespoły założone w 1990 roku, które wspólnie obchodzą 20 lat istnienia i współpracy – Collegium Musicum 90 kierowany przez Simona Standage’a oraz założony przez Agatę Sapiechę zespół Il Tempo. Ten szczególny koncert został objęty patronatem Ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce, a także będzie transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia i radiofonie zrzeszone w Europejskiej Unii Nadawców.
11 lipca na Zamku Królewskim w koncercie „Przyjaciele z Hamburga – Keiser, Telemann, Haendel, Mattheson, C.Ph.E. Bach” wezmą udział Anna Mikołajczyk i Anna Radziejewska oraz wykładowcy i goście XXI MLAMD.
XX! Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej zakończy się wspólnym występem uczestników i pedagogów w niedzielę 13 lipca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.
Organizatorem XXI MLAMD jest Fundacja Concert Spirituel, a współorganizatorami: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie, Polskie Radio Program 2, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt jest współfinansowany przez Centrum Edukacji Artystycznej i STOART, a także odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.