Radiowa jesień. Rusza nowa ramówka Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 19:07
Nowe audycje, zmiany formuły "Poranka Dwójki", powrót ulubionych punktów programu - jesień z Programem 2 Polskiego Radia zapowiada się bardzo ciekawie.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Syda Productions /Shutterstock.com

naxos nagroda w poranku 1200.jpg
Słuchaj "Poranka Dwójki" i zdobądź atrakcyjne nagrody!

Od 11 września naszych słuchaczy będziemy budzić inaczej - nieco później, za to jeszcze ciekawiej. "Poranek" od poniedziałku do piątku rozpoczynać się będzie o godz. 7.00. Wśród nowości naszego porannego pasma: konkurs "Dwójka na piątkę"!

Muzycznie powitamy Państwa jeszcze wcześniej - o godz. 6.00 "Fantazją polską". Po "Poranku", o godz. 10.00, kolejny akcent muzyczny: "Kanon Dwójki", po południu zaś "Pora koncertowa" i, uwaga, o godz. 15.07 magazyn "Źródła".

O stałych porach powrócą: "Filharmonia Dwójki", "Wieczór operowy", "Płytowy Trybunał Dwójki", "Five o'clock", a także większość audycji autorskich. Pozostanie wprowadzona latem audycja "Dwójka na życzenie", której muzyczną zawartość wybierają słuchacze z listy 50 propozycji.

Dwójka_muzyka_ilustracyjne.jpg
80-lecie Dwójki. Zobacz stronę specjalną

Wiele atrakcji literackich pojawi się w stałych cyklach: w "Wieczorze ze słuchowiskiem", "Dwukropku", "Strefie literatury" czy "Czytelni".

Wprowadzone zostaną także nowe audycje.

"Ku Niepodległej" (piątki, godz. 14.30, raz w miesiącu).

W cyklu tym, który będzie powstawał we współpracy ze specjalistami (historykami, autorami monografii, badaczami, kolekcjonerami, muzykologami), zostaną zaprezentowane różne postaci, które swą postawą czy twórczością przenosili na kolejne pokolenia tradycję niepodległościową. Przywołamy nie tylko tych, którzy walczyli z bronią w ręku, lecz także wybitnych nauczycieli, duchownych, naukowców, działaczy gospodarczych i oczywiście artystów.

"Reformacja po polsku" (piątki, godz. 14.30, raz w miesiącu)

W roku 500-lecia reformacji przyjrzymy się jej przebiegowi na ziemiach polskich, a także jej związkach z literaturą. W audycjach przypomnimy sylwetki takich postaci, jak m.in. Mikołaj Rej z Nagłowic (luteranin), Andrzej Frycz Modrzewski (pod koniec życia arianin), Mikołaj Sęp Szarzyński (nawrócony na katolicyzm). Opowiemy także o stosunku polskich władców do reformacji i wolności wyznania, a także przywołamy polską tradycję tolerancji religijnej.

"Kabarety literackie" (soboty, godz. 15.00)

W cyklu tym zostaną zaprezentowane najciekawsze i najważniejsze kabarety literackie, które znajdują się w zasobach Archiwum Polskiego Radia (m.in. teatrzyk Eterek, kabaret Dudek, kabaret Szpak), ich twórcy (m.in. Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Antoni Marianowicz, Zenon Wiktorczyk, Edward Dziewoński) oraz grono wspaniałych aktorów (m.in. Irena Kwiatkowska, Tadeusz Fijewski, Barbara Fijewska, Wieńczysław Gliński, Alina Janowska, Kalina Jędrusik).

"Nokturn" (wtorek, godz. 23.00)

Wtorkowa odsłona popularnej audycji Dwójki będzie swoistą układanką. Będzie to swobodne czerpanie z muzyki współczesnej, etnicznej, jazzu, pobrzeży i skrzyżowań gatunków, gdzie liczą się po prostu indywidualności. Do wspólnego układania zaprasza Rafał Księżyk.

"Orient Express" (soboty, godz. 15.30)

Bogactwo kultur i wpływów Orientu w różnych wydaniach - tradycyjnych, klasycznych i folkowych. Od północnej Afryki, przez Bałkany, po daleką Azję. Nowości płytowe i unikatowe, nieznane nagrania archiwalne, a także wyjątkowi goście.

***

jp/mc

Zobacz więcej na temat: Dwójka jesień MUZYKA