Choć to prawie niemożliwe, w audycji "Dźwięki na 95 obrotów" postaramy się zaprezentować ogromne bogactwo naszych muzycznych zbiorów – wielki dorobek gromadzony przez dekady i całe pokolenia utalentowanych muzyków i radiowców.
Będziemy Państwu przypominać historię dźwięku zatrzymanego w czasie. Sięgać do najstarszych muzycznych archiwaliów i nagrań, odkrywając wraz z Państwem fascynujące dzieje polskiego życia muzycznego ostatniego stulecia, utrwalone przez mikrofony Polskiego Radia.
W cotygodniowych, dwugodzinnych audycjach ukażemy dorobek radiowych zespołów – począwszy od Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia utworzonej w 1935 roku i reaktywowanej przez Grzegorza Fitelberga, niestrudzenie promującego muzykę polską. Przypomnimy nagrania Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, znanej jako Polska Orkiestra Radiowa, dziś – Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. Posłuchamy Orkiestry Polskiego Radia "Amadeus" i Chóru Polskiego Radia.
Będziemy prezentować najwybitniejszych artystów i najciekawsze osobowości Polskiego Radia, solistów, kompozytorów i dyrygentów, którzy swoją sztuką tworzyli historię wykonawstwa oraz przyczyniali się do powstawania nowych dziel i rozwoju nowych zjawisk w muzyce. W roku kolejnego, 18. już Konkursu Chopinowskiego, będziemy przypominać pamiętne wykonania konkursowe oraz laureatów nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonania mazurków.
Nie zabraknie również dzieł w interpretacjach wybitnych dyrygentów – laureatów Diamentowej Batuty Polskiego Radia: Jana Krenza, Stefana Rachonia, Stanisława Wisłockiego, Antoniego Wita, Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Skrowaczewskiego, Tadeusza Strugały, Jerzego Maksymiuka i Jacka Kaspszyka.
W audycji będzie również miejsce na nagrania orkiestr tanecznych, zespołów jazzowych i folkowych, w tym m.in. Kwartetu Śląskiego i Kwintetu Warszawskiego z Władysławem Szpilmanem oraz słynnych wykonań solistów: Teresy Żylis-Gary, Olgi Pasiecznik, Andrzeja Hiolskiego, Janusza Olejniczaka, Krystiana Zimermana, Rafała Blechacza.
A że radiowy eter rozbrzmiewa wieloma barwnymi dźwiękami, znajdzie się w nim miejsce także na orkiestry taneczne, zespoły jazzowe i folkowe.
Wybierz piosenkę na 95-lecie Polskiego Radia >>>
Emisja "Dźwięków na 95 obrotów" w każdy piątek w godz. 13.00-15.00.
Przypomnijmy – w 2020 roku Polskie Radio obchodzi jubileusz 95-lecia. Pierwsza audycja radiowa została nadana na falach średnich (385 m) w dniu 1 lutego 1925 roku z rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie.
Audycję "Dźwięki na 95 obrotów" poprowadzą Róża Światczyńska i Andrzej Sułek.