Rusza sprzedaż biletów na XIX Konkurs Chopinowski w 2025 roku. Jak je kupić?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 07:00
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Od inauguracji XIX odsłony, która rozpocznie się jesienią 2025 roku, dzieli nas dokładnie rok, dlatego już 1 października rozpoczyna się sprzedaż biletów na wszystkie etapy przesłuchań, a także na koncerty laureatów.
Bruce Liu jest zwycięzcą XVIII Konkursu Chopinowskiego
Bruce Liu jest zwycięzcą XVIII Konkursu ChopinowskiegoFoto: PAP/Leszek Szymański

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to wydarzenie, które odbywa się już od 97 lat. Nie tylko służy upowszechnieniu bogatej twórczości geniusza z Żelazowej Woli, lecz również pozwala na odkrywanie największych współczesnych talentów pianistycznych. Konkurs organizowany jest co 5 lat, a najbliższa XIX odsłona odbędzie się w dniach 2-23 października 2025.

Jak kupić bilet na Konkurs Chopinowski?

Dokładnie rok przed inauguracją XIX Konkursu Chopinowskiego rusza sprzedaż biletów na wszystkie przesłuchania oraz koncerty laureatów (z wyjątkiem koncertu inauguracyjnego oraz pierwszego koncertu laureatów - te będą dostępne w sprzedaży we wrześniu 2025 roku). 1 października, punktualnie od godziny 12.00, można kupić je stacjonarnie, w kasach Muzeum Fryderyka Chopina przy ul. Tamka 43 w Warszawie, a także online. Warto się jednak pospieszyć, ponieważ chętnych do obejrzenia zmagań młodych pianistów jest wielu.

Warszawa stolicą światowej pianistyki 

Przez trzy tygodnie października Warszawa stanie się stolicą światowej pianistyki. Entuzjaści muzyki Chopina będą bowiem mogli z zapartym tchem śledzić poszczególne etapy. To najważniejsze wydarzenie w świecie muzyki poprzedzi również gratka dla melomanów, czyli wybór konkursowych fortepianówSteinway, Yamaha, Kawai, a może Fazioli? Na podjęcie decyzji każdy artysta będzie miał zaledwie 15 minut.

Wcześniej, w dniach 23 kwietnia - 4 maja 2025 roku, pianiści wezmą udział w eliminacjach do XIX edycji Konkursu. 160 muzyków, wyłonionych przez Komisję Kwalifikacyjną, wykona 30-minutowe recitale, prezentując wybrane utwory Fryderyka Chopina. Do głównej części Konkursu, która odbędzie się jesienią 2025 roku, zakwalifikowanych zostanie 80 najlepszych pianistów. 

Jak co roku w Jury zasiądą wybitni pianiści i pedagodzy, należący do elity światowej chopinistyki. Laureatów kolejnego Konkursu Chopinowskiego poznamy 20 października 2025 rokuDzień później odbędzie się gala wręczenia nagród i pierwszy z trzech koncertów laureatów.

Czytaj też:

XIX Konkurs Chopinowski - relacja w Polskim Radiu

Tak jak w poprzednich edycjach, relacje z przesłuchań będą dostępne na całym świecie na stronie Konkursu, a także oficjalnym kanale Instytutu Fryderyka Chopina na YouTube. Konkurs będzie w całości transmitowany na antenie Polskiego Radia.

Wydarzenie odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie, a organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Historia Konkursu Chopinowskiego

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbył się w 1927 roku. Udział wzięło w nim 26 pianistów pochodzących z 7 krajów. Inicjatorem był znakomity polski pianista i pedagog prof. Jerzy Żurawlew z Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, zaś organizatorem -Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Mecenat nad wydarzeniem sprawował sam Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki.

Od tamtej pory to wydarzenie stało się tradycją. Co 5 lat Konkurs Chopinowski organizowany jest w Filharmonii Narodowej - tam miały miejsce niemal wszystkie dotychczasowe edycje. Wyjątkiem był pierwszy Konkurs zorganizowany po II wojnie światowej w ocalałym z pożogi Teatrze Roma.

Do tej pory czterech Polaków wygrało w Konkursie:

  • Halina Czerny-Stefańska (1949, ex aequo)
  • Adam Harasiewicz (1955)
  • Krystian Zimerman (1975)
  • Rafał Blechacz (2005).

Podczas ostatniej, XVIII odsłony zwyciężył kanadyjski pianista Bruce Liu.

***

am


Czytaj także

Jan Ekier. "Spłacić dług Narodu wobec Fryderyka Chopina"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 05:59
– Oddzielenie tego, co było obcym nalotem, a co intencją Chopina, stanowiło niezwykle trudne zadanie. Ale była to fantastyczna przygoda – mówił w archiwalnych radiowych nagraniach Jan Ekier. 29 sierpnia wspominamy 111. rocznicę urodzin tego wielkiego znawcy kompozytora z Żelazowej Woli, a także cenionego pianisty i pedagoga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski od dekad łączy pokolenia. Wspomnienia pilnie poszukiwane

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 14:02
Narodowy Instytutu Fryderyka Chopina pilnie poszukuje wspomnień o Konkursie Chopinowskim. Apel adresowany jest do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób mieli do czynienia z tym szczególnym wydarzeniem.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruce Liu: gdyby muzyka nie ewoluowała, straciłaby dla mnie sens

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 19:27
- Wszystkim nam dzisiaj, ale i innym w przeszłości wydawało się, że gramy tak, jak Chopin. To złudzenie, bo nie żyjemy w czasach Chopina i nie jesteśmy już częścią tamtego społeczeństwa. Nie ma mowy, żebyśmy grali i myśleli tak jak on. To paradoksalnie najbardziej interesująca część, dążymy do pewnego ideału ze świadomością, że nigdy go nie osiągniemy. Ale to dążenie to życie muzyki - mówił w Dwójce Bruce Liu, kanadyjski pianista i zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. 
rozwiń zwiń