Minimalistyczne fotografie zimowej Rumunii i muzyka improwizowana. Koncert "Haiku from Romania"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2024 11:09
Koncert "Haiku from Romania" to kolejne, wyjątkowe wydarzenie w roku stulecia Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Właśnie z tej okazji zapraszamy  na koncerty jubileuszowe. Tym razem świętować będziemy w Warszawie, gdzie przeniesiemy się do świata fotografii oraz improwizacji.
Zimowe, czarno-białe, minimalistyczne prace rumuńskiego fotografika Andreia Baciu będą inspiracją do tworzenia muzyki przez zespół świetnych improwizatorów
Zimowe, czarno-białe, minimalistyczne prace rumuńskiego fotografika Andreia Baciu będą inspiracją do tworzenia muzyki przez zespół świetnych improwizatorówFoto: mat.prom.

Zimowe, czarno-białe, minimalistyczne prace rumuńskiego fotografika Andreia Baciu będą inspiracją do tworzenia muzyki przez zespół świetnych improwizatorów w składzie: Ryszard Latecki (trąbka, perkusjonalia), Cezary Duchnowski (fortepian), Tadeusz Wielecki (kontrabas) i Hubert Zemler (perkusja).

Wydarzenie, które łączy

W środę 4 grudnia o godz. 19:00 spotkamy się w radiowym Studiu im. W. Szpilmana podczas koncertu zatytułowanego "Partytury fotograficzne - Haiku from Romania". Wydarzenie połączy dwie sztuki: fotografię i muzykę.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Bezpłatne wejściówki można rezerwować pod adresem: koncertydwojki@polskieradio.pl

*** 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu "Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

***

Artyści:

ANDREI BACIU - fotografia
Literatura przedstawia świat poprzez słowa, fotografia zaś ukazuje światło wewnątrz Światła. Jest to istota poszukiwań Andreia Baciu. "Świat jest dobry z punktu widzenia jego celu, piękny jako skończone dzieło, kompletny z punktu widzenia jego istnienia i duchowy poprzez swoją materialność" (Horia Bernea). Andrei Baciu poprzez swoją twórczość stara się potwierdzić tezę zawartą w powyższym cytacie. Fotografia jest dla niego sposobem na oddanie niewysłowionego piękna i Jedności, którą Bóg obdarzył świat. Fotografuje głównie w górzystych okolicach swojej rodzinnej wsi, gdzie odkrywa wciąż nowe tematy fotograficzne: krajobrazy, ludzi, konie... Andrei Baciu mieszka w Magurele, w okręgu Prahova, w Rumunii. Ma doktoratw dziedzinie literatury; pracuje jako nauczyciel w pobliskiej szkole. Publikował zdjęcia i artykuły w różnych krajowych i międzynarodowych magazynach i na stronach internetowych poświęconych fotografii. Jest także współautorem książki De ce fotografia? (Dlaczego fotografia?).

 

CEZARY DUCHNOWSKI - fortepian
Studiował kompozycję w klasie prof. Leszka Wisłockiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie wykłada tam m.in. realizację muzyki komputerowej. Był jednym z inicjatorów założenia Studia Kompozycji Komputerowej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Z placówką tą związany jest do chwili obecnej.
Ma w swoim dorobku utwory zarówno kameralne jak i symfoniczne. Od kilku lat czołowe miejsce w jego działalności zajmuje twórczość elektroakustyczna. Tworzy wraz z Agatą Zubel duet ElettroVoce realizując projekty na głos i elektronikę. Jest wielkim orędownikiem muzyki improwizowanej. Chętnie współpracuje z muzykami jazzowymi, a także innymi artystami, których pasją jest kreowanie muzyki na żywo. Wraz z Pawłem Hendrichem i Sławomirem Kupczakiem powołał do życia grupę Phonos ek Mechanes. W ramach niej uprawia szczególny rodzaj elektronicznej muzyki improwizowanej - human-electronics, gdzie komputery kontrolowane są akustycznymi instrumentami. Wraz z Marcinem Rupocińskim założył grupę Morphai - formację podejmującą artystyczne inicjatywy o profilu interdyscyplinarnym.

 

RYSZARD LATECKI - trąbka, harmonium, pseudoinstrumenty
Multi-instrumentalista (trąbka, fortepian i inne instrumenty) i kompozytor; ur. 1956. Wynalazca latary, czyli półprogowej gitary, twórca wielu różnych formacji muzycznych, współtworzy grupę Kawalerowie Błotni, aktywny szczególnie na scenach alternatywnych. Uprawia muzykę nazywaną "improwizowaną muzyką intuicyjną". Jest to muzyka, która czerpie z takich źródeł jak jazz, etno czy muzyka klasyczna i współczesna. Istotą jego projektów jest spotkanie na scenie muzyków reprezentujących różne nurty muzyczne, muzyków mających jedną wspólną cechę: zamiłowanie do improwizacji.
Ryszard Latecki jest autorem muzycznych instalacji i performance’ów oraz nowej koncepcji tworzenia muzyki - Muzyki Rewersyjnej. Gra na żywo muzykę do filmów niemych, realizuje autorski program warsztatów Dźwiękowa Przestrzeń Niewerbalna, autorski program koncertowy Partytury Fotograficzne oraz aktywnie pracuje w Wytwórni Błękitu w podziemiach kamedulskich na warszawskich Bielanach. W 2011 roku, wraz z zespołem Kawalerowie Błotni przygotował i zrealizował międzynarodowy program 5 koncertów SON((O))SPHERE – Metropolie i Mity dedykowanych europejskim stolicom w ramach programu Polskiej Prezydencji w EU.

 

TADEUSZ WIELECKI - kontrabas
kompozytor i kontrabasista; ur. 5 lipca 1954, Warszawa. Studiował grę na kontrabasie u Alfreda Wieczorka i Andrzeja Mysińskiego oraz kompozycję u Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 1986 otrzymał stypendium Witolda Lutosławskiego. W latach 1986-87 kontynuował studia kompozytorskie u Isanga Yuna w Berlinie Zachodnim i Klausa Hubera we Fryburgu Bryzgowijskim. Jako kontrabasista koncertował w wielu krajach Europy, a także w Azji i w Stanach Zjednoczonych, prezentując współczesny repertuar solowy. Uprawia również muzykę improwizowaną, grając z zespołami Kawalerowie Błotni i Laterna.
W 1995 r. jego Historia bardzo prawdziwa na taśmę uzyskała najwyższą lokatę na konkursie radiowym EAR w Budapeszcie, a w roku 1999 Koncert à rebours na skrzypce i orkiestrę otrzymał rekomendację Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu. Komponował na zamówienie Wakacyjnych Kursów Nowej Muzyki w Darmstadcie, Warszawskiej Jesieni, Filharmonii Poznańskiej, Polskiego Radia i Polskiej Orkiestry Radiowej, festiwalu Klangspuren w Schwaz (Austria), Orkiestry Symfonicznej w Hiroshimie, Klangforum Wien, Orkiestry Muzyki Nowej w Katowicach, Forbidden City Chamber Orchestra w Pekinie, Plural Ensemble w Madrycie, holenderskiej Orkest De Ereprijs oraz dla Intercontemporain, Warsztatu Muzycznego, Kwartetu Śląskiego i in. zespołów i instytucji.
Kompozytor zajmuje się także propagowaniem muzyki współczesnej i edukacją artystyczną. W Polskim Radiu prowadził cykle autorskich audycji dla dzieci i młodzieży poświęcone nowej muzyce: Przeboje muzyki współczesnej, Coś z niczego i Dźwiękowdzięki. Współpracował z poznańskim Ośrodkiem Sztuki dla Dziecka oraz ze Stowarzyszeniem Kultury i Edukacji w Warszawie.
Tadeusz Wielecki był wieloletnim (1999-2016) dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

 

HUBERT ZEMLER - instrumenty perkusyjne
Perkusista, kompozytor i improwizator swobodnie przemieszczający się pomiędzy muzycznymi kategoriami. Ceniony interpretator muzyki nowej, perkusista jazzowy, autor albumów solowych z pogranicza awangardy, elektroniki i muzyki etnicznej oraz twórca ścieżek dźwiękowych do filmów i animacji. Współpracował między innymi z Felixem Kubinem (tworzą wspólnie duet CEL), Toddem Bartonem, Jonem Gibsonem, Evanem Ziporynem, Gyanem Rileyem, Johnem Tilbury, Agusti Fernandezem, Wacławem Zimplem (trio LAM), Piotrem Kurkiem (Piętnastka), Kamilem Szuszkiewiczem (Zebry a Mit, Istina, Zvanai), Piotrem Bukowskim (duet Opla), zespołem muzyki współczesnej Hashtag Ensemble oraz grupą Mitch&Mitch.

 

SERGII PILAVETS / SERGII GLOW - projekcje wideo
Artysta medialny z Ukrainy. Sztuką mediów zajmuje się od 15 lat. Założyciel grupy artystów medialnych „VJ group CUBE” (Iwano-Frankiwsk, Ukraina). Współpracował i realizował wizualne multimedia z różnymi muzykami, poetami, tancerzami i teatrami. Brał udział w wielu wydarzeniach nie tylko na Ukrainie, ale także w Polsce, Niemczech, Francji, Słowenii, Danii, Portugalii i USA. Są to projekty artystyczne o różnej formie, np. koncerty - jazzowe, ale i szereg działań awangardowych prezentowane na najważniejszych scenach i festiwalach.

***

mat.pras./zch

Czytaj także

"Mistrzowie dyrygentury". Świąteczny koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 09:14
Zapraszamy Państwa na grudniowy, świąteczny koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus zatytułowany "Mistrzowie dyrygentury". Będzie to niezwykły moment w historii Amadeusa, kiedy za pulpitem dyrygenckim stanie inny dyrygent, założyciel Klangkollektiv Wien, "specjalista Brucknera" – Rémy Ballot! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orkiestra Polskiego Radia i koncert "Młody Mozart. Zakochany Beethoven. Roztargniony Haydn"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2024 11:52
Symfonia nr 15 G-dur Mozarta, Romans nr 1 G-dur i Romans nr 2 F-dur Beethovena oraz Symfonia nr 60 C-dur "Il Distratto" Haydna. Oto repertuar, który 30 listopada wykona Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. Organizatorami wydarzenia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego są OPRW i Program 2 PR. Początek o godz. 19.00. Zapraszamy.
rozwiń zwiń