Krystyna Miłobędzka urodziła się 8 czerwca 1932 roku w Margoninie koło Chodzieży. Była uznawana za jedną z najważniejszych twórczyń współczesnej Polski. Debiutowała cyklem "Anaglify" w 1960 roku, jednak szczyt jej popularności przypadł na XXI wiek, po publikacji tomów "Imiesłowy" i "Wszystkowiersze" (wydane w 2000 roku), a także "Po krzyku" (2004). Określana była jako mistrzyni minimalizmu, poprzez który osiągała niezwykłe bogactwo wyrazu.
Czytaj też:
Autorka została wyróżniona w wielu prestiżowych konkursach literackich. Otrzymała między innymi nagrodę im. Barbary Sadowskiej (1992), Fundacji Kultury (1993), Ministra Kultury (2001) oraz Nagrodę Literacką Czterech Kolumn za całokształt twórczości (2003). W 2013 roku za całokształt twórczości otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką "Silesius".
Krystyna Miłobędzka była również mocno związana z teatrem. Pisała dramaty (głównie sztuki dla dzieci, zgromadzone w tomie "Siała baba mak. Gry słowne dla teatru") oraz prace teoretyczne poświęcone teatrowi dziecięcemu. Pracowała w Teatrze Lalek "Tęcza" w Słupsku oraz w teatrach lalkowych we Wrocławiu i Wałbrzychu. Prowadziła również zajęcia z eksperymentalnych form dramatu i teatru na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Dramatyczne i szczęśliwe chwile życia obywają się bez słów. Rzeczy ważne dzieją się między jednym krzykiem a drugim, ale w środku jest cisza. Pocieszam się, że pisanie jest dla mnie nauką mówienia - mówiła poetka w jednym z wywiadów dla Programu 2 Polskiego Radia.
Krystyna Miłobędzka zmarła 17 kwietnia br. w wieku 92 lat.
***
am/kor