Instalakcje. Festiwal muzyczny

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 13:32
8 i 9 czerwca odbywa się w Warszawie druga edycja festiwalu instalacji muzycznych pod opieką kuratorską Wojtka Blecharza i Pawła Mykietyna.
Instalakcje. Festiwal muzyczny
Foto: mat. prasowe

Stary Mokotów, dzielnica willowa, ambasady, kościół i szpital. W gęstej tkance zabudowy zieje wyrwa: pusty plac z parkingiem, niska hala fabryczna. To była zajezdnia Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, ledwo co otwarta kwatera główna Nowego Teatru, jeszcze przed remontem i adaptacją. Wokół mieszkalne bloki upstrzone balkonami, mieszkańcy na wieczornym piwku i grillu. Kilka pięter pod nimi – koncert muzyki współczesnej i festiwal instalacji.
Festiwal instalacji: co za paradoks. Oto forma, która z założenia miała ingerować w codzienną przestrzeń miejską czy nawet konwencjonalną przestrzeń wystawy, miała wytrącać z nawyków patrzenia i słuchania, prowokować i drażnić, teraz sama staje się przedmiotem kontemplacji, muzealnym niejako obiektem. Festiwal, przegląd, galeria instalacji. Inaczej wyostrzamy wzrok, gdzie indziej nadstawiamy ucha. Spacerujemy muzealnym krokiem. Nawet grill inaczej smakuje.
Ale to w końcu nie muzeum, tylko była zajezdnia MPO, mroczna postindustrialna przestrzeń. Główna hala z półkolistym sklepieniem, wspornikami i świetlikami. Lampy w wysokich kloszach. Metalowe szafki robotników, drewniane szufladki archiwów. Jednak najbardziej niezwykłe jest podłoże. Pozornie to ubita ziemia niczym wiejskie klepisko, miękkie i czarne. Ale to nie ziemia, lecz gruba warstwa smaru, ściekającego latami z tysięcy pojazdów MPO i wbijana butami jego setek pracowników. To warstwa żywej i pachnącej historii. W takich właśnie wnętrzach – jakże innych od świetlistego ogrodu i wytwornego pałacu Królikarni! – zagości druga edycja festiwalu instalacji muzycznych. (Jan Topolski/nowyteatr.org)
Dokładny program imprezy na www.nowyteatr.org
Patronat nad festiwalem objął Program 2 Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Warszawa

reklama

Czytaj także

Blecharz buduje imperium jak Stockhausen?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 17:00
Kompozytora eksperymentalnej opery "Transcryptum" i kuratora festiwalu "Instalakcje" nie interesuje już tylko układanie dźwięków. Wojciech Blecharz coraz więcej uwagi poświęca komponowaniu przestrzeni, percepcji słuchaczy oraz oddechu muzyków.
rozwiń zwiń