Jarmark to wydarzenie nie tylko kupieckie, ale też płaszczyzna spotkania kultur. Na jarmark zaproszeni zostali artyści m.in. z Ukrainy, Białorusi, Słowacji i Węgier, zajmujący się sztuką ludową i tradycyjną, kultywujący tradycję dawnych jarmarków.
Głównym tematem tegorocznego jarmarku jest zabawka tradycyjna. Ponadto bardzo ciekawe będą koncerty zespołów folkowych m. in. zespół Folknery z Ukrainy, polski zespół Makaruk z projektem "Erotyki ludowe”, a także cowieczorne "Nocne potańcówki Jarmarkowe", podczas których zespoły ludowe zagrają muzykę tradycyjną – mazurki, oberki, podróżniaki.
Historia lubelskich jarmarków sięga XVI wieku – Jest to spotkanie kultur, jest to dialog i wzajemna wymiana doświadczeń. W XV-XVI wieku szlaki handlowe prowadziły przez Lublin i jarmarki lubelskie były znane w Rzeczpospolitej i Europie, spotykały się tu kultury z całej Europy środkowej. Dzięki temu Lublin tętnił życie, a my pragniemy powrócić do tej tradycji – mówiła o festiwalu Karolina Waszczuk, dyrektor programowy Jarmarku Jagiellońskiego.