Mistrzowie Ewy Pobłockiej. Zapraszamy na recital!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 15:00
Dzieła Bacha, Chopina i Szymańskiego zabrzmią już w najbliższą sobotę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Dwójka zaprasza na wyjątkowy wieczór z Ewą Pobłocką.
Audio
Ewa Pobłocka
Ewa Pobłocka Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Bilety na recital, który odbędzie się w sobotę (5 października) o godzinie 19.00, do nabycia w sklepie Polskiego Radia.

Ewa Pobłocka jest laureatką I nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Giovanniego Battisty Viottiego w Vercelli (1977) i Złotego Medalu na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów w Bordeaux (1979), a także laureatką X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), uhonorowaną również nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina.

Choć wielu słuchaczy kojarzy wciąż Pobłocką z repertuarem Chopinowskim, i szerzej: romantycznym, artystka w dalszym toku kariery dokonywała mniej oczywistych wyborów, wiele uwagi poświęcając między innymi muzyce współczesnej. Prawykonania swoich dzieł powierzali jej Andrzej Panufnik, Witold Lutosławski, Paweł Szymański i Paweł Mykietyn. Warto też pamiętać, że artystka stworzyła również niezapomniane fortepianowe interpretacje muzyki Bacha, należące do najwybitniejszych w historii polskiego wykonawstwa.

O głębokiej spójności wszechstronnych zainteresowań Ewy Pobłockiej zaświadczy bez wątpienia niecodzienny program sobotniego recitalu:

Johann Sebastian Bach Ricercare a 3 z "Musikalisches Opfer” BWV 1079

Fryderyk Chopin Ballada f moll op. 52

Witold Lutosławski Sonata fortepianowa

Paweł Szymański Une Suite de Pièces de Clavecin par Mr. Szymański

Jochann Sebastian Bach III Partita a-moll BWV 827

Sobota (5 października), godz. 19.00, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59

Rozpięcie artystycznej osobowości Ewy Pobłockiej między współczesnością a muzyką dawną, pomiędzy rekonstrukcją a kreacją, przywiodło ją w końcu do wykonywania dzieł Chopina na historycznym fortepianie. - Gra na Pleyelu to fantastyczne doświadczenie, choć długo nie mogłam się przekonać do pracy na tym instrumencie - mówiła Ewie Skulskiej podczas dyskusji o płycie z repertuarem rzadko grywany i niełatwym - Sonatą c-moll op. 4, mazurkami, trzema etiudami z "Méthode des Méthodes" - opublikowanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Przypominamy refleksje Ewy Pobłockiej o współczesnej pianistyce, grze na Pleyelu, laureatach XVI Konkursu Chopinowskiego, Japońskiej kulturze pracy oraz o artyście Motohiko Odani.

Polecamy też nagranie wideo audycji "Five o'clock" z udziałem Ewy Pobłockiej>>>

Czytaj także

Chopin 2010: rozmowa z Ewą Pobłocką

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 12:40
Dla znakomitej polskiej pianistki Rok Chopinowski stała się okazją do nagrania pierwszej płyty na historycznym fortepianie Pleyela
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Olejniczak: Radio wciąż jest przyczółkiem wartości

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 14:00
O szczególnej roli, jaką w jego życiu odegrała Dwójka, ale też o spotkaniach z Żuławskim i Polańskim oraz przemianach Konkursu Chopinowskiego, opowiedział wybitny pianista w jubileuszowej rozmowie z Różą Światczyńską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Próbuję rozszyfrować Chopina"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 18:30
Julianna Awdiejewa, zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego, artystka festiwalu "Chopin i jego Europa”, opowiadała w Dwójce o swoim spotkaniu z muzyką genialnego kompozytora.
rozwiń zwiń