Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 15:18
W Warszawie 14 sierpnia rozpoczął się 18. Festiwal "Chopin i jego Europa". W programie wydarzenia, które potrwa do końca sierpnia, znalazło się ponad 30 koncertów, m.in. recitale fortepianowe w wykonaniu mistrzów fortepianu – w tym Bruce’a Liu, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku. Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, zaprasza na transmisje wybranych koncertów.
18. Festiwal Chopin i jego Europa na antenie Dwójki od 14 do 31 sierpnia
18. Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki od 14 do 31 sierpniaFoto: materiały promocyjne

Światowej sławy orkiestry i kameralistów będzie można usłyszeć podczas 16 koncertów, nie zabraknie także muzyki wokalnej: wybitni soliści wystąpią z recitalami.

Oś programowa Festiwalu tradycyjnie już oparta jest na muzyce Chopina, którego twórczość to największy fenomen polskiego romantyzmu. Jego utwory wykonają wybitni pianiści i znakomite zespoły – na instrumentach współczesnych i historycznych; nie zabraknie też interesujących kontekstów. Wystąpią laureaci i ulubieńcy publiczności ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego: trzykrotnie laureat I nagrody Bruce Liu – podczas recitalu i dwukrotnie z orkiestrami. Usłyszymy m.in. Wariacje na temat "La ci darem la mano", którymi olśnił w trakcie Konkursu. Z Orkiestrą XVIII wieku na fortepianie historycznym i z Royal Philharmonic Orchestra pod batutą Vasilego Petrenki artysta zagra Koncert f-moll, a więc inny niż ten, który wykonywał w finale konkursowych zmagań. Pojawią się także J J Jun Li Bui, Alexander Gadjiev, Martín García García, Kyohei Sorita, Aimi Kobayashi, Jakub Kuszlik.

Etiudy i nokturny zagra Jan Lisiecki, Koncert f-moll zabrzmi w interpretacji Kate Liu, a jego Larghetto – po raz pierwszy w wersji na gitarę – w interpretacji Mateusza Kowalskiego i Collegium 1704 Vaclava Luksa. Cyprien Katsaris przywoła utwory przyjaciół i uczniów Chopina wraz z obszernymi fragmentami zarejestrowanego w całości dla Instytutu Don Giovanniego Mozarta w transkrypcji Georges'a Bizeta. Usłyszymy też – w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja BoreykiFuego Fatuo de Falli – utwór przeznaczony na scenę, w całości oparty na muzyce Chopina. Koncert fortepianowy Andrzeja Panufnika będzie miał swoją nową odsłonę w interpretacji Alexandra Gadjieva. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Jean-Luca Tingauda wykona utwory E.T.A. Hoffmanna, Cesara Francka i Feliksa Nowowiejskiego. To tylko część bogatego programu.

Festiwal otworzyli trzej wielcy twórcy Polskiego Romantyzmu: Chopin, Mickiewicz i Moniuszko. Na początek – Widma Stanisława Moniuszki; kantata, która jest muzycznym opracowaniem II części "Dziadów". Powstały w połowie XIX wieku utwór, jest przykładem fascynacji mickiewiczowskim tekstem, kwintesencją tego, czym romantyzm był dla Polaków, jak materializował się w nieistniejącej, ale jakże żywej świadomości narodowej – w ojczyźnie i na wygnaniu. Przede wszystkim jednak Widma, opowiadające wspaniałą muzyką, jeden z ikonicznych tekstów polskiej literatury, a zarazem jeden z najbardziej charakterystycznych polskich tekstów romantycznych - należą do bezcennych skarbów polskiego dziedzictwa kulturowego.

W niedzielę, 14 sierpnia, dzieło to zabrzmiało – razem z inną kantatą twórcy Strasznego dworu: Nijołą – pod batutą Fabia Biondiego, który zafascynowany kolejnym utworem Moniuszki nie może nadziwić się, iż jest on wciąż Wielkim Nieobecnym na scenach i salach koncertowych Europy i świata. Będą to jego kolejne, po entuzjastycznie przyjmowanych operach, wykonania i rejestracje fonograficzne dzieł Moniuszki z udziałem solistów, Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej i orkiestry Europa Galante. 

Punkty kulminacyjne Festiwalu to z całą pewnością także koncerty Marii Joao Pires (z Orkiestrą Kameralną z Bazylei pod dyrekcją Trevora Pinnocka) i European Union Youth Orchestra pod batutą Gianandrei Nosedy z Francesco Piemontesim, a także występy kwartetu Belcea i Apollon Musagète Quartet. Wszystkie te wydarzenia można usłyszeć na antenie Dwójki.

Wybrane koncerty Festiwalu będą dostępne w bezpłatnym streamingu na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na YouTube.

  • Organizatorem 18. Festiwalu „Chopin i jego Europa” jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
  • Współorganizatorem Festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin są patronami medialnymi wydarzenia.
  • Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie festiwal.nifc.pl, a plan kolejnych transmisji w Dwójce można sprawdzić tutaj.


Zobacz więcej na temat: Chopin i Jego Europa 2022