- Zmarł Stanisław Radwan, wybitny kompozytor, jeden z najsłynniejszych twórców muzyki teatralnej.
- W audycji specjalnej w Dwójce wspominali go artyści i przyjaciele: Anna Dymna, Jerzy Ilg, prof. Barbara Osterloff i Szymon Kuśmider.
- Przez kilkanaście lat Stanisław Radwan współtworzył środowisko Piwnicy Pod Baranami, był szefem muzycznym krakowskiego Teatru Rozmaitości, a przez całą dekadę lat 80. był dyrektorem Starego Teatru w Krakowie.
- Współpracował z takimi reżyserami, jak Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Zygmunt Hübner, Tadeusz Bradecki, Andrzej Wajda, Krzysztof Babicki czy Krystian Lupa.
Stanisław Radwan i kulturalny Kraków
Stanisław Radwan był postacią silnie wpisaną w krakowską kulturę, przez kilkanaście lat współtworzył środowisko Piwnicy Pod Baranami, był szefem muzycznym krakowskiego Teatru Rozmaitości, a szczególnym miejscem na mapie stolicy Małopolski był dla niego Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, w którym pracował od 1977, a przez całą dekadę lat 80. był jego dyrektorem.
I to właśnie krakowskie środowisko artystyczne jest najbardziej poruszone śmiercią artysty. - Nawet nie umiem w tej chwili powiedzieć, kim Stasiu dla mnie był, bo znałam go z Piwnicy pod Baranami, odkąd, jak mi się wydaje, byłam jeszcze dzieckiem, w zamierzchłych czasach. Myśmy później tam razem wędrowali ścieżkami równoległymi, czasami spotykaliśmy się - opowiadała Anna Dymna.
Anna Dymna: Stanisław Radwan był czarodziejem
Jak podkreśliła, wiele zawdzięcza Stanisławowi Radwanowi. - Staszek Radwan jest na pewno niezwykłą istotą i mówić o nim, to tak, jakby musieć opisać słowami muzykę. On był takim czarodziejem, kimś, kto potrafił wprowadzić człowieka na tory spokojne, dobre, jasne. On coś takiego w sobie miał, był największym moralnym autorytetem naszego środowiska przez wiele, wiele lat. Jak był jakiś problem, jakieś emocje, zgrzyty, to Staszek potrafił w ciągu pięciu minut rozwiać wszystkie burze - podkreślała aktorka.
W audycji zmarłego kompozytora wspominali także Jerzy Ilg, prof. Barbara Osterloff i Szymon Kuśmider.
58:07 2023_10_15 16_00_48_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Anna Dymna o Stanisławie Radwanie: był moralnym autorytetem naszego środowiska (Dwójka)
Początki kariery
Stanisław Radwan urodził się w miejscowości Bieńkówka w Małopolsce. Podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie był uczniem m.in. Ludwika Stefańskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Debiutował w 1966 roku, pisząc muzykę (wspólnie właśnie z Krzysztofem Pendereckim) do filmu "Szyfry" Wojciecha Jerzego Hasa. Rok później zdobywał wiedzę na paryskich kursach pod okiem Oliviera Messiaena i Pierre'a Schaeffera.
Swinarski, Jarocki, Hübner, Wajda
Stanisław Radwan w czasie swojej długiej i owocnej kariery stworzył setki kompozycji na potrzeby kilkudziesięciu scen teatralnych w całym kraju. Współpracował z najważniejszymi reżyserami swoich czasów, m.in. z Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Zygmuntem Hübnerem, Tadeuszem Bradeckim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Babickim czy Krystianem Lupą. Wyjątkowe miejsce wśród tej plejady reżyserskiej zajmował Jerzy Grzegorzewski, z którym Radwan zbudował niepowtarzalny duet artystyczny. Wspólnie stworzyli ponad pięćdziesiąt spektakli.
Czytaj także:
Nagrody i wyróżnienia
W 2019 roku uhonorowany został tytułem doktora honoris causa Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotnie nagradzany, w tym m.in. Grand Prix na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry za muzykę do przedstawienia "Tango" Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego, laureat nagrody "Gustaw" ZASP-u za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego.
***
Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz
Data emisji: 15.10.2023
Godzina emisji: 16.00
mgc