Artur Barciś wiele zawdzięcza Krzysztofowi Kieślowskiemu, który powierzył mu dość nieokreśloną rolę w filmie "Dekalog" - przyniosła mu ona uznanie na całym świecie. Owoc współpracy z Kieślowskim to także wcześniejszy film reżysera "Bez końca" z 1984 r., w którym aktor spotkał się na planie z niezwykle ważną również dla niego postacią: Aleksandrem Bardinim. Niezapomnianą scenę w więziennej celi przypomnimy podczas Dwójkowej audycji.
Artur Barciś obsadzony został też w kinie gatunkowym spod znaku Jerzego Hoffmana - filmie "Znachor" na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W kinie czasu przełomu zaistniał natomiast w dwóch istotnych filmach: "Ostatnim promie" Waldemara Krzystka oraz "Ucieczce z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego. Niezwykle ważne okazało się dla aktora spotkanie z Andrzejem Barańskim, zagrał m.in. w jego "Kawalerskim życiu na obczyźnie" w 1992 r., rok później w "Dwóch księżycach", gdzie reżyser powierzył mu ryzykowną rolę niewidomego Michała, który nie chce przyznać się do kalectwa.
W Teatrze Narodowym Artur Barciś pojawił się za Hanuszkiewicza, a zaczynał w Teatrze na Targówku. Z kolei z Teatrem Ateneum związany jest od dziesięcioleci. To tu w 1984 r. zagrał w "Trans-Atlantyku" Witolda Gombrowicza w inscenizacji Andrzeja Pawłowskiego. "Burzliwe życie Lejzorka" w reż. Macieja Wojtyszki i Waldemara Śmigasiewicza wystawione w 1989 r. bardzo mocno zapisało się w pamięci widzów, a przede wszystkim w artystycznym życiorysie naszego gościa. Aktor o bardzo niejednoznacznym emploi trzy lata później zagrał Hitlera w spektaklu Roberta Glińskiego "Mein Kampf".
Mówiąc o rolach teatralnych naszego gościa nie sposób pominąć Henryka w "Mojej córeczce" Tadeusza Różewicza wystawionej przez Marka Fiedora w 2009 r. w Ateneum. W piątkowej rozmowie, w której nie zabraknie nagrań archiwalnych Polskiego Radia, spróbujemy zastanowić się nad najciekawszymi zjawiskami w teatrze, których częścią lub obserwatorem był przez lata Artur Barciś. Odsłonimy też nadzieje związane ze współczesnym polskim kinem.
Spotkanie poprowadzi Magdalena Juszczyk.
Pytania do Artura Barcisia można kierować już teraz: wdwojcerazniej@polskieradio.pl
21 grudnia (piątek), godz. 18.00