Czym była dla nas Ukraina?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 09:00
W "Skarbcu Nauki Polskiej" porozmawiamy z prof. Janem Pisulińskim, autorem wznowionej właśnie książki "Nie tylko Petlura" , która swoją premierę miała w 2004 r. w serii Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Piłsudski i Petlura wśród żołnierzy polskich i ukraińskich. Stanisławów 1920
Piłsudski i Petlura wśród żołnierzy polskich i ukraińskich. Stanisławów 1920Foto: Wikimedia / CC

Prof. Jan Pisuliński kieruje Zakładem Historii Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W obszernej pracy "Nie tylko Petlura" przedstawia miejsce kwestii ukraińskiej w polskiej polityce zagranicznej w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Stara się pokazać, że polityka ukraińska kolejnych rządów nie ograniczała się tylko do realizacji ukraińskich planów Piłsudskiego związanych ze wspieraniem Symona Petlury. Szerzej omawia m.in. koncepcje i poczynania Komitetu Narodowego Polskiego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Udowadnia też, że po traktacie ryskim kwestia ukraińska nadal odgrywała istotna rolę w polskiej polityce zagranicznej.

Na audycję zaprasza Katarzyna Kobylecka.
8 listopada (piątek), godz. 15.00

Zobacz więcej na temat: HISTORIA POLSKA Ukraina
Czytaj także

Ukraina uczy się mówić

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 15:00
- Aż do lat 90. na Ukrainie silny był strach przed mówieniem. Tę pokrywę milczenia moje pokolenie dopiero zaczyna przebijać - powiedziała w Dwójce Oksana Zabużko, autorka nagrodzonego Angelusem "Muzeum porzuconych sekretów".
rozwiń zwiń