Fotografie, które spopularyzowały II Rzeczpospolitą

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 22:30
W środowym "Notatniku Dwójki" zapraszamy na rozmowę o Zofii Chomętowskiej, fotografce, której zdjęcia miały przyczynić się do zwiększenia mobilności obywateli, ożywienia turystyki, a także propagować pozytywny wizerunek kraju.
Aparat fotograficzny Beier
Aparat fotograficzny BeierFoto: wikipedia/cc/LoMit

W 1936 roku Zofia Chomętowska wygrała konkurs Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji na etatowego fotografa tej instytucji.

Do jej zadań należało sfotografowanie atrakcyjnych turystycznie miejsc na terenie II Rzeczpospolitej. Fotografie, zamieszczane w miejscach publicznych, m.in. w wagonach kolejowych i na dworcach, miały przyczynić się do zwiększenia mobilności obywateli, ożywienia turystyki, a także propagować pozytywny wizerunek kraju.

O historii tego niezwykłego zbioru, o "polskiej  fotografii ojczystej" i jej zadaniach w promowaniu wizerunku kraju  porozmawiamy z Karoliną Puchałą-Rojek, Karoliną Ziębińską-Lewandowską oraz Maciejem  Szymanowiczem.

Na audycję zaprasza Aleksandra Łapkiewicz.

4 grudnia (środa), godz. 15.00

Zobacz więcej na temat: fotografia
Czytaj także

Zbigniew Dłubak widział sztukę we wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 16:59
– Był konsekwentnym propagatorem idei, że fotografia w wielu swoich przejawach, nie tylko w autorskich czy eksperymentalnych, może być częścią sztuki, którą on pojmował nieprawdopodobnie szeroko – mówiła w "Notatniku Dwójki" Karolina Ziębińska-Lewandowska z Fundacji Archeologia Fotografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Hartwig - nastrojowy "mglarz", czarno-biały impresjonista

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 09:00
W "Sezonie na Dwójkę", w 10. rocznicę śmierci, wspominaliśmy jednego z najwybitniejszych polskich fotografików - Edwarda Hartwiga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Karewicz: po to robiłem te zdjęcia, żeby się kiedyś z nimi rozstać

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 11:00
Zachwycony jego fotografiami Miles Davis przekazał mu kiedyś swoją marynarkę. W piątek Marek Karewicz podarował zdjęcia Davisa oraz kilkaset tysięcy swoich fotografii dokumentujących historię jazzu, Bibliotece Narodowej.
rozwiń zwiń