Opowieści o Tadeuszu Mazowieckim

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 09:06
Poniedziałkowy "Wybieram Dwójkę" zaczniemy od wspomnienia zmarłego Tadeusza Mazowieckiego.
Opowieści o Tadeuszu Mazowieckim
Foto: sxc.hu/cc

Pierwszego premiera III Rzeczypospolitej wspominać będą: prof. Jerzy Eisler, historyk; Cezary Gawryś, redaktor "Więzi”, i Krzysztof Czyżewski, który jeździł z Tadeuszem Mazowieckim na misję ONZ w Bośni.
>>Zobacz serwis specjalny o Tadeuszu Mazowieckim<<

W audycji porozmawiamy też o wyjątkowym koncercie zespołu Kwadrofonik, który w Filharmonii Świętokrzyskiej zagra cztery premierowe utwory, wśród nich dzieło oprarte na dźwiękowym przekładzie zapisu fal mózgowych i snu. Cztery premiery, dwa fortepiany, instrumenty perkusyjne, elektronika, wizualizacje, nowatorskie techniki wydobycia dźwięku. To wszystko jednego wieczoru - Stulgińska , Blecharz , Jabłoński , Siwiński oraz formacja Kwadrofonik . Wszystkie cztery utwory to prawykonania.

Młodzi twórcy w swoich dziełach usiłują zmierzyć się z podstawowymi pytaniami dotyczącymi egzystencji człowieka. Żeby jak najpełniej wyrazić odwieczne rozterki i wątpliwości, postanowili zaprząc do tego projektu elektronikę. Natomiast Kwadrofonik dołączył swoje "trzy grosze", czyli zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i fortepianów. Tak powstał koncert:
- dla matematyków i romantyków – Wstęga Möbiusa ( Maciej Jabłoński ) zapisana nutami;
- dla lekarzy, terapeutów i muzyków – fale mózgowe i sen ( Faza N. Rem Agnieszki Stulgińskiej ), przełożone na materiał dźwiękowy;
- dla psychologów, nauczycieli i uczniów – procesy zapamiętywania i zapominania ( DFRGMNTD Wojciecha Blecharza ) objaśnione językiem muzyki;
- dla filozofów i innych melomanów - poczciwa Symfonia g-moll (Jarosław Siwiński ), bowiem jak wyznał kompozytor: 0d czasów Mozarta świat zmienił się dość mocno, ale człowiek - jakby trochę mniej.
Utwory skomponowane przez muzyków powstały w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kolekcje – zamówienia kompozytorskie realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. ( mat. organizatora )

Ponadto w audcyji podsumowanie American Film Festival we Wrocławiu, i zapowiedź dzisiejszego forum dyskusyjnego "Piosenka czyli pisanie historii" w Teatrze Polskim.

Na audycję zaprasza Adam Suprynowicz.

28 października (poniedziałek), godz. 16.00

 

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA
Czytaj także

Krystian Zimerman: Koncert Lutosławskiego to dla mnie coś bardzo osobistego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 19:00
– Zadawałem mu setki pytań, jak to powinno być wykonane. A on odpowiedział: "to ty jesteś interpretatorem. Ja to tylko napisałem" – tak Krystian Zimerman wspominał swoje dawne rozmowy z Witoldem Lutosławskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uri Caine: "Summertime" ma typowe żydowskie brzmienie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 17:00
- Ale nie wiem, czy skupianie na tym ma jakiś głębszy sens - mówi jazzman, który u Mahlera znajdował już nie tylko wątki klezmerskie, lecz także chińskie, Bacha grał z latynoskim combo, a Mozarta z Turkami. A czego Uri Caine nauczył się od Lutosławskiego? Posłuchajcie "Rozmów improwizowanych".
rozwiń zwiń