1500 opowieści. Muzycy polscy żydowskiego pochodzenia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 19:18
- Przeprowadziłem setki rozmów, wyławiałem nazwiska w Rosji, Paryżu, Lipsku – opowiadał prof. Leon T. Błaszczyk o pracy nad słownikiem "Żydzi w kulturze muzycznej ziem polskich w XIX i XX wieku".
Audio
  • Z prof. Leonem Tadeuszem Błaszczykiem rozmawia Anna Skulska (Wybieram Dwójkę)
Słownik Żydzi w kulturze muzycznej ziem polskich w XIX i XX wieku to owoc 50-letniej pracy prof. Leona Tadeusza Błaszczyka (na zdj. fragm. okładki książki)
Słownik "Żydzi w kulturze muzycznej ziem polskich w XIX i XX wieku" to owoc 50-letniej pracy prof. Leona Tadeusza Błaszczyka (na zdj. fragm. okładki książki) Foto: mat. prasowe

Słownik ten to dzieło monumentalne: zawiera ponad 1500 haseł osobowych i rzeczowych, przywołuje kompozytorów, muzyków, pedagogów, krytyków, kantorów, muzykologów, kapelmistrzów, wydawców, a także składy instrumentów muzycznych, szkoły muzyczne, orkiestry, zespoły, towarzystwa i synagogi.  
Jaki przygotowuje się tak ogromną publikację? Wszak niezbędne tu źródła faktograficzne znajdują się zarówno w archiwalnych sprawozdaniach rosyjskich szkół muzycznych, jak i w annałach zachodnich konserwatoriów. Prof. Leon Tadeusz Błaszczyk mówił w Dwójce nie tylko o swojej benedyktyńskiej pracy, ale i o samym przedmiocie tych – fascynujących, ocalających zapoznane dzieje polskiej kultury - badań.

***

Przygotowała: Anna Skulska

Gość: prof. Leon Tadeusz Błaszczyk (historyk, filolog klasyczny, muzykolog)

Data emisji: 20.01.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/bch

Zobacz więcej na temat: Anna Skulska MUZYKA Żydzi
Czytaj także

Nowe brzmienia kołysanek przedwojennych Żydów

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 10:00
- Odczytując nuty skupiłam się na melodii, by mieć swobodę, co do ubierania jej w akordy - mówiła Ola Bilińska, która przygotowała płytę z żydowskimi kołysankami.
rozwiń zwiń